Variabilní úrokové sazby hypoték jsou na minimu.

Variabilní úrokové sazby hypoték jsou na minimu.

10.6.2009 - Trh hypoték v ČR je trhem fixních úrokových sazeb. Drtivá většina hypoték je na fixní úrokové období (1, 3, 5let). Variabilní hypoteční úrokové sazby jsou výjimkou a nabízí je v praxi pouze mBank a Oberbank. Klienti, kteří se pro volbu variabilní úrokové sazby rozhodli v loňském roce, tak profitují z letošní nízké sazby 3 měsíčního Priboru a mají bezkonkurenčně nízké úroky.

Kdo si vzal přesně před rokem hypotéku s nižším LTV než 50%, má od mBanky přirážku 0,90% a jeho sazba v tomto měsíci je pouze 3,13% neboť 3MPribor je nyní mBankou uveden ve výši 2,23%. Ještě zajímavější sazbu mají klienti na 100% hypotéku, kde před rokem mBank stanovila přirážku na 1,4%. Tito klienti mají tedy nyní sazbu 3,63%, což je fantastická sazba ve srovnání s fixními sazbami, které se dnes pohybují přes 6% a i před rokem byly nad hranicí 5%. Nutno dodat, že současné přirážky mBanky jsou plus mínus třikrát vyšší než před rokem a klient, který si dnes vezme hypotéku na méně než 50% LTV má přirážku ve výši 2,9% má celkovou sazbu ve výši 5,13%. Je velká škoda, že v oblasti variabilních sazeb není v ČR větší konkurence a neexistují alternativní konstrukce. Svoji klientelu by si tento typ sazeb určitě našel.

Jak se ukazuje, kdo měl v loňském roce odvahu a variabilní sazbu si vzal, sklízí letos ovoce. Riziko této volby se dá navíc minimalizovat tím, že klientovi s bankou sjednáme možnost operativního přechodu na fixní sazbu. To pro případ, že Pribor začne výrazně růst.

Libor Ostatek

odebírat zprávy