Největší rozdíl mezi maximem a minimem hypotečních úrokových sazeb bank je u jednoletých fixací

Největší rozdíl mezi maximem a minimem hypotečních úrokových sazeb bank je u jednoletých fixací

20.1.2009 - Zatímco u jednoletých fixací úrokových sazeb je rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější (max-min) sazbou až 2,62%, tak u pětiletých fixací je tento rozdíl „pouze“ 1,53%. Toto platí pro úvěry do výše 70% hodnoty nemovitosti.

U hypotečních úvěrů na 100% hodnoty nemovitosti je rozdíl max-min 2,29% u jednoletých fixací a 1,74% u pětiletých fixací. Zřetelně to odráží přístup a cenovou strategii bank v oblasti hypoték. Banky dávají najevo, že nepreferují jednoleté sazby, tedy krátké zafixování úrokových sazeb, neboť při konci každé fixace může klient hypotéku splatit bez jakékoli sankce. Dále se banky snaží klienty motivovat k tomu, aby si nebrali hypotéku až do 100% hodnoty nemovitosti. To je patrné z výše úrokových sazeb, kdy nejlevnější hypotéka s pětiletou fixací na 100% hodnoty nemovitosti je za 5,55%, zatímco nejlevnější hypotéka na 70% hodnoty nemovitosti je za 4,81%, což je o 0,74% méně.

Připomínáme, že od října 2008 do současné doby přestaly 100% hypotéky poskytovat 4 banky. Nejvíce poskytovaných hypoték v měsíci lednu se pohybuje v rozmezí úrokových sazeb od 5% do 6% (nejběžnější hypotéka - do 70% hodnoty nemovitosti, pětiletá fixace).

Libor Ostatek

odebírat zprávy