Začátek roku nepřinesl zlom ve vývoji sazeb hypoték. Sazby dál stagnují

Začátek roku nepřinesl zlom ve vývoji sazeb hypoték. Sazby dál stagnují

1.2.2023 - V lednu nabídkové sazby dál prakticky stagnují. V uplynulém měsíci měnila sazby pouze Oberbank, snižovala sazby Raiffeisenbank a oběma směry - nejprve nahoru a v závěru měsíce o 0,2 - 0,5 desetin procentního bodu dolů - posunula své sazby UniCredit bank. Důsledkem těchto pohybů je pokles průměrné nabídkové sazby hypoték o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme vývoj nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl z prosincových 6,25 % na 6,22 %.

Nabídkové a realizační sazby se v lednu dál přibližovaly. Index Gofireal, který mapuje průměrnou úrokovou sazbu skutečně sjednávaných hypoték vzrostl v uplynulém měsíci o 4 setiny procentního bodu na 6,06 %. Kromě indexu Gofireal monitoruje vývoj realizačních sazeb také Hypomonitzor České bankovní asociace (ČBA), jehož aktualizaci můžeme očekávat okolo 10. února.

Jak se budou sazby vyvíjet dál? Kdy klesnou?

Při predikci vývoje úrokových sazeb vycházíme z několika parametrů, přičemž jedním z nejdůležitějších je cena zdrojů, které si banky mohou opatřit na mezibankovním trhu. K tomuto účelu monitorujeme vývoj dlouhodobých úrokových swapů (v grafu je to modrá linka).

Vztah mezi úrokovými sazbami

Z tohoto monitoringu nyní vychází, že rozdíl mezi cenou zdrojů a nabídkovou sazbou hypoték se nyní pohybuje okolo 1 až 1,5 procenta, což je sice nad průměrem posledních měsíců a tento indikátor tedy naznačuje, že hypoteční sazby mají nyní prostor k poklesu. Nicméně z dlouhodobého pohledu takto velký rozdíl, který by se dal v rámci určitého zjednodušení nazvat i hrubou marží bank, není nijak výjimečný a sám o sobě nemusí automaticky znamenat snížení úrokových sazeb hypoték.

Dalším důležitým indikátorem budoucího vývoje sazeb, bude zítřejší jednání ČNB o základních sazbách, protože ty v dlouhodobém horizontu - sice nepřímo - určují trend vývoje sazeb komerčních úvěrů, jak ilustruje přiložený graf.  

Průměrné nabídkové a realizační sazby hypoték
"Věříme, že vrchol úrokových sazeb je již za námi a očekáváme pozvolný pokles. Ke konci čtvrtletí se průměrná hypoteční sazba sníží o 1 až 2 desetiny, to není nijak silný pokles, ale posun to je," říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Dostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovatDostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovatHypoteční sazby v prosinci mírně klesly. Přinese leden změnu trendu?Hypoteční sazby v prosinci mírně klesly. Přinese leden změnu trendu?V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?
Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?Vyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenuVyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenu

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy