Objemy hypoték rostou meziročně o 40 procent

Objemy hypoték rostou meziročně o 40 procent

26.3.2012 - Banky v úvodních měsících letošního roku překonávají rekordy - nikdy v historii neposkytly v tomto období tak velký objem úvěrů. Od začátku roku banky uzavřely hypotéky za 18,1 miliardy korun, tedy o 5,3 miliardy a 41 procent více než ve stejném období loňského roku. 

Hypotéky
Banky během února poskytly 5420 hypoték v celkovém objemu 8,9 miliardy korun, což je nejlepší únorový výsledek v historii a v porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl objem poskytnutých hypoték o 25 %. Jedná se o výsledky o to překvapivější, protože první dva měsíce roku zpravidla bývají co do sjednaných obchodů výrazně podprůměrné.

Nikdy v minulosti se bankám v těchto měsících nepodařilo poskytnout takový objem hypoték. Za leden a únor banky poskytly hypotéky za 18,1 miliardy korun, tedy o 5,3 miliardy a 41 % více než ve stejném období loňského roku. Navíc pokud vezmeme 3 historicky nejlepší měsíce z období přelomu roku (leden, únor 2007 a prosinec 2007) a porovnáme je s výsledky za tento prosinec, leden, únor, pak i v tomto případě trh hypoték roste o 7%!

Pokud by si banky udržely stávající tempo meziročního růstu, v objemu poskytnutých hypoték by na konci roku atakovaly hranici 130 miliard korun. Tento vývoj však není podle našeho modelu reálný a i nadále předpokládáme, že banky v letošním roce poskytnou hypotéky v objemu 95 - 110 miliard korun.

Stavební spoření
Na rostoucím trhu pozadu nezůstávají ani stavební spořitelny, které v lednu a únoru poskytly úvěry za 5,8 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst téměř o čtvrtinu. Růst však zatím stojí pouze na lednových objemech, protože únorové výsledky byly podobné jako v loňském roce, tedy jedny z nejslabších v historii. Nicméně i nadále platí náš odhad, že objemy úvěrů ze stavebního spoření by měly letos mírně růst.

Financování bydlení

Trh financování bydlení
V celkovém součtu banky od začátku roku půjčily klientům na bydlení téměř 24 miliard korun (+36,6 % r/r). Důvody růstu zůstávají již několik měsíců více méně stejné, z našeho pohledu však stále větší roli v růstu objemu sjednávaných úvěrů hraje refinancování. Očištěný podíl hypoték určených k refinancování bohužel není možné z dostupných statistik odvodit.

Příčiny růstu trhu:
• rekordně nízké úrokové sazby hypoték
• větší aktivita stavebních spořitelen
• akcentované plánované zvyšování DPH
• nárůst investiční poptávky po nemovitostech

Úrokové sazby
I přes nepatrný meziměsíční nárůst setrvávají úrokové sazby hypoték nadosah historickým minim. Podle statistik hypoindexu, vzrostla v únoru průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték meziměsíčně o 2 setiny procentního bodu na 3,61 %. Na základě vývoje indexů GOFI, které mapují vývoj průměrných nabídkových sazeb, a vývoj hypoindexu s vysokou úspěšností predikují, potvrzujeme, že dobré úrokové podmínky přetrvávají i na přelomu března a dubna a dokonce nevylučujeme, že v tomto a následujícím měsíci dojde v důsledku konkurenčního boje a jarních akčních nabídek k poklesu sazeb reálně sjednávaných hypoték.

Vývoj úrokových sazeb

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy