Letošní objem hypoték bude druhý nejlepší v historii

Letošní objem hypoték bude druhý nejlepší v historii

28.12.2011 - Objem hypoték poskytnutých v letošním roce překročí hranici 120 mld. Kč. Po rekordním roce 2007 to bude druhý nejlepší výsledek v šestnáctileté historii hypotečního financování. Podle údajů serveru  Hypoindex.cz poskytly banky v listopadu hypotéky v celkovém objemu 11,6 mld. Kč a průměrná úroková sazba v souladu s našimi očekáváními klesla na 3,65 %.

Objemy poskytnutých úvěrů
Hypoteční trh pokračuje v růstu i v závěru roku a potvrzují platnost našich odhadů. Hypoteční banky reportující výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) v letošním roce poskytnou hypotéky za 115 miliard korun a dalších 6 miliard přidají nereportující banky*, mezi které patří například LBBW Bank, Oberbank nebo mBank. V celkovém součtu tedy banky v letošním roce poskytnou hypotéky za více než 120 mld. Kč, což znamená druhý nejlepší výsledek v historii. Větší sumu hypoték banky poskytly pouze v roce 2007.

Stavební spořitelny v druhém pololetí úspěšně stahují ztrátu z úvodu roku. Za měsíc listopad poskytnuly úvěry za 5 miliard korun, což je o 22 % více než ve stejném období loňského roku, kdy objem poskytnutých úvěrů činil 4,1 mld. Kč. I v případě stavebního spoření se potvrdily naše odhady a stavební spořitelny zcela určitě překonají v objemu sjednaných úvěrů hranici 45 miliard korun, neboť za 11 měsíců bylo poskytnuto více než 43 mld. Kč Meziročně tento výsledek bude znamenat zhruba pětinový pokles objemu úvěrové produkce.

Celkově v roce 2011 banky na financování bydlení tedy poskytnou úvěry za více než 165 miliard korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst o více než 15 %.

Hypotéky a stavební spoření 2011

Úrokové sazby

Index GOFI 70, který mapuje vývoj nabídkových úrokových sazeb, predikoval pro měsíc listopad pokles hodnoty Hypoindexu na úroveň 3,66 %. Aktuálně zveřejněné statistiky naše odhady potvrdily. Průměrná úroková sazba souhrnného Fincentrum Hypoindexu, který sleduje úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték, v listopadu klesla na 3,65 %.

Pokles sazeb je však u konce. Banky v prosinci již nezlevňovaly, ba naopak, a nabídkové sazby podle našeho názoru již klesly na své dno. V následujících měsících již neočekáváme další pokles sazeb a Hypoindex se v prosinci s velkou pravděpodobností zastaví těsně u hranice historického minima 3,62%.

Česká národní banka na svém zasedání 21.12. ponechala základní sazby na původní úrovni, což jen potvrzuje náš výhled pro začátek roku 2012, kdy očekáváme zachování příznivého prostředí nízkých úrokových sazeb a to jak fixních, tak variabilních. Detailnější výhled vývoje úrokových sazeb hypoték přineseme počátkem nově přicházejícího roku.  

(*) LBBW Bank, mBank, Waldviertler Sparkasse von 1842, Oberbank AG

Libor Ostatek

odebírat zprávy