Chcete hypotéku za méně než 1 procento? Přestěhujte se do Švýcarska

Chcete hypotéku za méně než 1 procento? Přestěhujte se do Švýcarska

31.10.2011 - Úrokové sazby v České republice se kvapem blíží k historickým minimům. Variabilní hypotéky nyní banky nabízejí s úrokovou sazbou od 2,5 %. Průměrná fixní úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték v říjnu klesla na 3,89 %. Vývoj úrokových sazeb u nás víceméně koresponduje s vývojem sazeb v okolních evropských zemích. Výjimkou je však Švýcarsko, kde sazby rovněž klesly na historické dno, ale hypotéku s fixní úrokovou sazbou zde pořídíte již za 1,5 %.

Úrokové sazby, jak dokládá níže uvedený graf, jsou nyní ve Švýcarsku na historickém minimu. Pokles sazeb začal na přelomu roku 2008/2009 a během tří let sazby propadly o více než 2 procentní body. Podobně nízko byly naposledy v letech 2003 a 2005.

Klientům stávající situace na trzích nabízí příležitost pořídit hypotéku za dosud nevídané ceny. Například hypotéku s tříletou fixací banky nabízejí s úrokovou sazbou od 1,5 %, pětiletou za méně než 2 % a desetiletou hypotéku, která ve Švýcarsku není zdaleka takovým unikátem jako v ČR, banky v současnosti poskytují za necelá tři procenta (UBS: 2,71 %). Pokud i to by se klientům zdálo moc a jsou ochotní akceptovat pohyblivou úrokovou sazbu a měnící se výši splátky, ještě nižší sazby nabízejí švýcarské banky u variabilních hypoték. Jejich sazba je zde zpravidla navázána na 3měsíční LIBOR (London Interbank Offering Rate) a v současné chvíli tento typ hypotéky je reálně možné získat se sazbou od 1,1 – 1,3 %. Nicméně pro vyhraněnou část klientů, zpravidla prvožadatelů, mají banky připravenou speciální nabídku, díky které se klienti mohou dostat až k hypotéce se sazbou 0,99 %.

Dalšími oblastmi, kde Švýcaři zvýhodňují klienty jsou tzv. Eco hypotéky, kde podmínkou získání je výstavba nebo koupě energeticky úsporného bydlení. Tento typ hypotéky nyní například výše zmíněná UBS nabízí s variabilní sazbou 1,04 %, nebo za 1,20 % pro hypotéku s úrokovou sazbou pevně zakotvenou na 3 roky.

V Evropě nenajdete výhodnější podmínky, než mají Švýcaři. Tamní trh prošel v devadesátých letech výraznou ekonomickou krizí, která otřásla i trhem s nemovitostmi a reformovala i hypoteční bankovnictví. K nízkým úrokovým sazbám přispívá extrémní konkurence bank, kdy v zemi s výrazně nižším počtem obyvatel než u nás můžete získat hypotéku u více než 350 finančních institucí. Nutno dodat, že ve Švýcarsku musíte uhradit 20% hodnoty nemovitosti z vlastních zdrojů, neboť hypotéku získáte maximálně na 80% hodnoty nemovitosti.

Libor Ostatek

odebírat zprávy