V dubnu sazby hypoték ještě klesaly. Co bude teď po zvýšení sazeb ČNB?

V dubnu sazby hypoték ještě klesaly. Co bude teď po zvýšení sazeb ČNB?

13.5.2019 - V dubnu snížilo své sazby 8 ze 14 hypotečních poskytovatelů a další banky prodloužily své akční nabídky, v rámci kterých nabízejí hypotéky za zvýhodněných podmínek. Jak se promítne zvýšení sazeb ČNB do sazeb hypoték? A je možné se proti růstu sazeb "pojistit"?

V uplynulém měsíci snížilo své sazby 8 hypotečních poskytovatelů ze 14. Konkrétně to byla Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Komerční banka, Moneta, UniCredit Bank, Wuestenrot, Fio banka a Air Bank. Pokles úrokových indexů na sebe tedy nenechal dlouho čekat.

Vývoj hypotečních sazeb sledujeme prostřednictvím indexů GOFI, které mapují nabídkové sazby tuzemských hypotečních bank. Titulní index GOFI 70 (mapuje napříč trhem nabídkovou sazbu hypoték pokrývajících 70 % hodnoty nemovitosti (do 70 % LTV*)) klesl v dubnu z březnových 3 procent na 2,92 procenta. Jedná se však o tržní průměr, minimální sazby některých poskytovatelů se již blíží ke 2,5 procentům.

O necelou desetinu procenta klesly sazby i v dalších kategoriích LTV. Hypotéky s LTV nad 80 procenty jsou však stále nabízeny o zhruba 0,5 procentního bodu dráž. Index GOFI 90 aktuálně dosahuje úrovně 3,53 %.

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2012-2019

Pokles nabídkových sazeb souvisí s relativně slabými obchodními výsledky v 1. Q. Krom poklesu sazeb vidíme na trhu i mnoho akčních nabídek, které mají za cíl povzbudit poptávku po úvěrech na bydlení. ČNB ve čtvrtek zvýšila 2T REPO sazbu o 0,25 p.b. Pro hypotéky to není příliš dobrá zpráva.

"Růst sazeb ČNB se s určitým zpožděním propisuje i do hypotečních sazeb. Konkurenční tlaky a zájem bank úvěrovat však budou podle našeho názoru držet sazby s největší pravděpodobností ještě nějakou dobu dole," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. 

V květnu tedy ještě zdražování hypoték neočekáváme, ale klientům doporučujeme, pokud mají rozjednanou hypotéku, aby si požádali banku o garanci úrokové sazby. Tato služba je zdarma a získají tím jistotu pro případ nečekaného nárůstu sazeb, že se jim během vyběhávání dokumentů potřebných ke schválení hypotéky sazba nezvýší. Tato garance platí zpravidla po dobu 30 dnů.

Od začátku května zatím došlo ke 3 cenovým změnám. Snížení sazeb oznámila Wuestenrot hypoteční banka a Equa Bank. Hypoteční banka sice snížila sazby u 3letých fixací své Jasné hypotéky na úroveň 5 a 7letých fixací. Na druhou stranu však zvýšila sazby u fixací na 10 a 15 let. A to je právě ten případ, kdy by sjednání garance sazby bylo rozhodně na místě.

Rozdíl v sazbách hypoték

Luboš Svačina

odebírat zprávy