Rekordní září. Banky půjčily na hypotékách přes 10 mld. Kč

Rekordní září. Banky půjčily na hypotékách přes 10 mld. Kč

25.10.2011 - Trh financování bydlení pokračuje v růstu. Průměrné úrokové sazby hypoték prolomily čtyřprocentní hranici a míří stále níž. Hypoteční banky jenom v září poskytnuly hypotéky za více než 10 miliard korun.

Odložená poptávka z předchozích let, očekávané zvýšení sazby DPH, velmi dobrá dostupnost úvěrů to všechno jsou faktory, které se podílejí na nebývalém růstu zájmu o hypotéky. Jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz banky během letošního září poskytly hypotéky za 10,3 miliard korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku toto číslo znamená meziroční nárůst o 33 % a historicky se jedná o nejlepší výsledek za měsíc září.   

Celkově banky od začátku letošního roku klientům poskytly hypotéky v hodnotě téměř 85 miliard korun, což znamená, že si lidé na hypotékách letos půjčili již tolik, co za celý loňský rok. Již dnes můžeme s určitostí říci, že celkový objem hypoték překoná letos hranici 110 mld. Kč a náš odhad ze srpna, který činí 120 miliard Kč, neměníme. Je skutečně reálné, že tohoto objemu bude dosaženo.

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v září prolomily podle našeho předpokladu 4% hranici a dočasně zakotvili na úrovni 3,89 %, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. Co se týče dalšího vývoje sazeb tak můžeme potvrdit další pokles. Očekáváme, že průměrná nabídková sazba hypoték s 5letou fixací a LTV do 70% (index GOFI70) poklesne za říjen pod hodnotu 3,70%. Z korelace této sazby se souhrnným Hypoindexem lze dovodit, že by průměrná hodnota tohoto ukazatele mohla v říjnu klesnout k 3,8 % až 3,7 %.

K překonání historického minima z července 2005, kdy se sazby nacházely na úrovni 3,62 %, v současnosti zbývá pouze 27 bazických bodů. Pokud banky  ještě zostří svůj boj, rozhodně není nereálné, že sazby klesnou až pod tuto hranici a to ještě do konce tohoto roku!

Celý trh financování bydlení zaznamenal i přes výborné výsledky v září pokles tempa růstu. Meziročně celková suma poskytnutých úvěrů k září vzrostla o 13,1 %, což je slušný nárůst. Tento nárůst by však měl podle našeho očekávání v závěru roku zpomalit. Jednak díky propadu úvěrové produkce stavebních spořitelen (viz graf č. 2) a jednak z důvodu nárůstu srovnávací základny. Závěr roku se loni bankám vydařil, takže vyšší základna, ke které jsou současné údaje vztahovány, bude tempo růstu ve zbývajících měsících brzdit. Navzdory tomu potvrzujeme náš odhad, že trh jako celek v letošním roce meziročně v objemu posílí zhruba o 10 až 13%.

Libor Ostatek

odebírat zprávy