Sazby padají, dostupnost bydlení letos na podzim vzroste

Sazby padají, dostupnost bydlení letos na podzim vzroste

10.10.2011 - Podmínky pro pořízení vlastního bydlení jsou nejlepší za posledních pět let. Vzájemná konkurence bank a snaha utrhnout si co největší tržní podíl tlačí úrokové sazby hypoték stále níž a níž a jak je již nyní vidět, tak ani v říjnu se pokles sazeb nezastaví. Hodnota nabídkové úrokové sazby GOFI70 klesla pod 4 procenta a stejný propad podle našeho názoru čeká i souhrnný Fincentrum hypoindex.

Podle našich nejčerstvějších statistik mapujících vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték pokles sazeb pokračoval i v měsíci září, a to u všech sledovaných variant hypotečních úvěrů (**LTV 70 %, 85 %, 100 %). K největšímu poklesu však došlo u 70% hypoték, kde průměrná úroková sazba poklesla o 16 bazických bodů na 3,88 % a poprvé za posledních 5 let se dostala pod čtyřprocentní hranici!

Na níže uvedeném grafu je patrný vývoj průměrných nabídkových sazeb (GOFI70, 85, 100) od ledna 2009. Za pozornost zcela určitě stojí, že úroková sazba GOFI70 dlouhodobě koreluje s celkovou hodnotou Fincentrum Hypoindexu a lze tedy s velkou pravděpodobností očekávat, že Hypoindex za měsíc září (bude publikován v polovině října) také prolomí hranici 4 procent.

Současnou situaci na trhu nelze charakterizovat jinak než cenovou válkou. Banky chtějí do konce roku získat co největší tržní podíl a aniž stihly vyhodnotit efekt zářijového zlevnění, přicházejí s další vlnou snižování sazeb a poplatků. Díky klesajícím sazbám hypoték a nerostoucím cenám nemovitostí roste dostupnost vlastního bydlení. Jednou z komponent dostupnosti bydlení je také cena hypoték, kterou zjišťujeme pravidelným monitoringem nabídkových úrokových sazeb hypoték tuzemských bank. S ohledem na současný vývoj očekáváme, že dostupnost bydlení v dalších měsících poroste.

** LTV (loan-to-value ratio) = poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší

Libor Ostatek

odebírat zprávy