Během tří let sazby sklouzly téměř o 2 procentní body

Během tří let sazby sklouzly téměř o 2 procentní body

22.8.2011 - Úrokové sazby hypoték před třemi lety vystoupaly na své pětileté maximum. Podle statistik serveru Hypoindex.cz průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték v srpnu 2008 dosáhla úrovně 5,82 % a hypotéky s jednoletou fixací dokonce překonaly 6% hranici.  

Hypoteční krize v USA a obavy z jejích důsledků vyšroubovaly průměrné úrokové sazby hypoték v průběhu roku 2007 o více než 1 procentní bod a v polovině následujícího roku již sazby atakovaly 6% hranici. Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték se podle statistik hypoindexu zastavila v srpnu 2008 na úrovni 5,82 %, což byla nejvyšší naměřená hodnota v tehdy 5leté historii zmíněného cenového indexu.

Skutečnost však nakonec nebyla tak černá, jak předpokládaly scénáře bank a od srpna 2009 rizikové marže a s nimi i konečné úrokové sazby s krátkými přestávkami vytrvale a výjimkou v současnosti nejsou hypotéky se sazbou hluboko pod čtyřmi procenty. V souhrnu banky v červenci letošního roku poskytly hypotéky s průměrnou úrokovou sazbou 4,13 %.

V korunovém vyjádření rozdíl bezmála 1,75 procentního bodu znamená, že klient, který si v roce 2008 sjednal dvoumilionovou hypotéku se sazbou 5,82 % a splatností 25 let zaplatil na měsíční splátce o 1966 korun více, než klient se stejnou hypotékou sjednanou v těchto dnech s úrokovou sazbou 4,13 %, přičemž rozdíl samozřejmě narůstá s prodlužující se dobou splatnosti a v absolutní hodnotě také s rostoucí částkou úvěru.
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy