Úrokové sazby hypoték na pětiletém minimu, trh dále roste

Úrokové sazby hypoték na pětiletém minimu, trh dále roste

26.7.2011 - Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla v letošním červnu na 4,14 %, což je nejméně od července 2006. V celkovém součtu za první pololetí trh financování bydlení i navzdory zpomalení v oblasti stavebního spoření meziročně roste o 13,7 %.

Podle statistik serveru Hypoindex.cz banky v letošním červnu poskytnuly 7004 hypoték v celkovém objemu 11,8 miliardy korun. V součtu za celé letošní první pololetí tedy banky sjednaly hypoteční úvěry za bezmála 56 miliard korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 48 %. Bezpochyby jedním z hlavních faktorů, který pomáhá hypotečnímu trhu ve výrazném růstu, jsou úrokové sazby, které se nyní nacházejí na pětiletém minimu. Průměrná úroková sazba v červnu poskytnutých hypoték meziměsíčně klesla o 10 bazických bodů na 4,14 %, tedy nejnižší úroveň od července 2006 a podle našeho názoru pokles úrokových sazeb ještě není u konce. Z naší aktuální zkušenosti hypotečních makléřů jednoznačně vidíme, že banky v červenci drží sazby skutečně na nízké úrovni.  

Hypoteční banky v průběhu léta pravidelně přicházejí s celou řadou cenově zvýhodněných nabídek a ani letošní rok není výjimkou. Navíc stranou nezůstávají ani hlavní hráči na trhu - Hypoteční banka, Komerční banka a Česká spořitelna. Zatím nikdy v minulosti nebyly pozice těchto tří bankovních skupin tak vyrovnané, jako v letošním prvním pololetí, kdy Česká spořitelna a Komerční banka stáhly náskok Hypoteční banky a rozdíly v tržním podílu nově sjednávaných hypoték se nyní u těchto bank počítají v řádu několika málo procent!

V minulém týdnu byly rovněž zveřejněny statistiky z trhu stavebního spoření, podle kterých stavební spořitelny během prvního pololetí letošního roku poskytly úvěry v celkové částce 22,1 miliardy korun, což je o 28 % méně, než ve stejném období loňského roku, kdy suma sjednaných úvěrů dosáhla 30,9 miliardy Kč.

Je téměř jisté, že letošní objem hypotečních úvěrů překročí hranici 100 mld. Kč a není vyloučeno, že bude vyšší než 110 mld. Kč. Dohromady pak očekáváme, že růst celého trhu financování bydlení bude mezi 12 až 15 %.

Libor Ostatek

odebírat zprávy