Hypoteční trh zaplavily akční nabídky

Hypoteční trh zaplavily akční nabídky

4.7.2011 - Ač se hypoteční trh po dvou letech útlumu s odezněním ekonomické recese přirozeně dočkal oživení a poptávka po nových úvěrech roste, banky nechtějí nic ponechat náhodě a jen během prvního pololetí letošního roku spustily 114 akcí na podporu prodeje hypoték. V porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl počet realizovaných akcí bezmála na trojnásobek!

Akční nabídky dosud využívaly banky na povzbuzení poptávky především v „obchodně hluchých“ obdobích, jako jsou zimní měsíce v úvodu roku, nebo v období školních prázdnin. Letos je však všechno jinak a jejich frekvence zůstává od začátku roku více méně stejná. V celkovém souhrnu tak banky za uplynulých šest měsíců realizovaly 114 kampaní, z nichž 42 % mířilo na snížení poplatku za vyřízení hypotéky a 49 % lákalo klienty na dočasně zvýhodněné úrokové sazby, jak naznačuje přiložený graf.

V současné chvíli registrujeme v platnosti 13 aktivních akcí od 8 bank, přičemž některé banky realizují dokonce 3 akce souběžně (Hypoteční banka, ČSOB, Volksbank a Wüstenrot hypoteční banka). Jedinou bankou, která se drží mimo „akční proud“ je mBank, která však hypotéky nabízí jak bez zpracovatelského poplatku, tak bez poplatku za vedení úvěrového účtu. Zajímavostí letošního roku je skutečnost, že oproti předchozím letům banky přicházejí také s akčními nabídkami u méně standardních, či jinak řečeno rizikovějších hypoték, jako jsou 100% hypotéky a hypotéka bez dokládání příjmů, což jen potvrzuje náš názor, že dostupnost hypoték se neustále zvyšuje a je nejlepší za posledních několik let.

S určitou mírou nadsázky je rovněž možné říci, že díky nejrůznějším poplatkově orientovaným kampaním odzvonilo desetitisícovým poplatkům za vyřízení hypotéky. Navíc v létě očekáváme, že banky přijdou s další vlnou akčních nabídek, které mohou náklady na pořízení hypotéky ještě více snížit. Pokud by k tomu skutečně došlo a kolbištěm by se staly úrokové sazby, není vyloučeno, že průměrná úroková sazba může opět klesnout až k hranici 4,20 %.

Libor Ostatek

odebírat zprávy