Stavební spořitelny stahují ztrátu z úvodu roku

Stavební spořitelny stahují ztrátu z úvodu roku

28.6.2011 - Situace stavebních spořitelen se začíná zlepšovat. Celkový objem poskytnutých úvěrů zůstal v květnu jen těsně pod hranicí 5 miliard korun, což je zatím nejlepší letošní výsledek.

V celkovém úhrnu spořitelny za uplynulých pět měsíců sjednaly úvěry za necelých 18 miliard korun. V meziročním srovnání sice toto číslo stále značí 29% ztrátu v objemu sjednaných úvěrů, nicméně vzhledem k tomu, že ještě na začátku roku spořitelny zaostávaly meziročně o 44 %, vidíme, že trh stavebního spoření oživuje.

Stavební spoření v současnosti nejvíce trápí nejistota ohledně budoucí výše státní podpory, ale především úvahy o omezení použitelnosti naspořených prostředků pouze na účely související s bydlením. Stavební spořitelny se proto nyní snaží zvýšit atraktivitu nabízených produktů prostřednictvím zvýhodněných úrokových sazeb a odpouštěním některých poplatků. Také díky tomu se jim za letošních pět měsíců podařilo sjednat 355 000 nových smluv, tedy jen o 7000 méně než ve stejném období loňského roku.

Květnové výsledky korespondují s našimi odhady, které předpokládají, že celkový objem poskytnutých úvěrů v letošním roce těsně překoná hranici 50 miliard korun. V tomto týdnu budou také zveřejněny květnové výsledky hypotečního trhu, kde odhadujeme, že banky za předchozí měsíc poskytly hypotéky za 10,5 až 11 miliard korun.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy