Stavební spořitelny stahují ztrátu z úvodu roku

Stavební spořitelny stahují ztrátu z úvodu roku

28.6.2011 - Situace stavebních spořitelen se začíná zlepšovat. Celkový objem poskytnutých úvěrů zůstal v květnu jen těsně pod hranicí 5 miliard korun, což je zatím nejlepší letošní výsledek.

V celkovém úhrnu spořitelny za uplynulých pět měsíců sjednaly úvěry za necelých 18 miliard korun. V meziročním srovnání sice toto číslo stále značí 29% ztrátu v objemu sjednaných úvěrů, nicméně vzhledem k tomu, že ještě na začátku roku spořitelny zaostávaly meziročně o 44 %, vidíme, že trh stavebního spoření oživuje.

Stavební spoření v současnosti nejvíce trápí nejistota ohledně budoucí výše státní podpory, ale především úvahy o omezení použitelnosti naspořených prostředků pouze na účely související s bydlením. Stavební spořitelny se proto nyní snaží zvýšit atraktivitu nabízených produktů prostřednictvím zvýhodněných úrokových sazeb a odpouštěním některých poplatků. Také díky tomu se jim za letošních pět měsíců podařilo sjednat 355 000 nových smluv, tedy jen o 7000 méně než ve stejném období loňského roku.

Květnové výsledky korespondují s našimi odhady, které předpokládají, že celkový objem poskytnutých úvěrů v letošním roce těsně překoná hranici 50 miliard korun. V tomto týdnu budou také zveřejněny květnové výsledky hypotečního trhu, kde odhadujeme, že banky za předchozí měsíc poskytly hypotéky za 10,5 až 11 miliard korun.

Ing. Libor Ostatek, Golem finance s.r.o.

odebírat zprávy