Britský hypoteční trh kopíruje své loňské výsledky

Britský hypoteční trh kopíruje své loňské výsledky

23.6.2011 - Hypoteční banky ve Velké Británii sjednaly v dubnu hypotéky za 9,8 mld. Liber, tedy o 5 % méně než ve stejném období loňského roku a o 14 % méně než v předchozím měsíci. V celkovém úhrnu činí objem letos poskytnutých hypoték 39,9 miliardy liber, což je téměř „na chlup“ stejně, jako za stejné období loňského roku.

Pokles objemu poskytnutých hypoték bylo možné do jisté míry předpokládat. Na dubnových výsledcích se negativně projevil menší počet pracovních dní související s velikonočními svátky, ale také vyšší míra dovolených čerpaných v souvislosti s britskou královskou svatbou. I přes tento statistický šum, který výrazně ztěžuje interpretaci dubnových výsledků, je zřejmé, že britský hypoteční trh stagnuje a nám nezbývá než potvrdit naší predikci, která počítá pro letošní rok s celkovým objem poskytnutých hypoték na úrovni 135 miliard Liber.

Český trh bydlení dlouhodobě kopíruje trendy ve Velké Británii, a ač se na první pohled může zdát, že se zdejší  trh od svého „benchmarku“ oddělil, není tomu tak. Hypoteční trh v ČR nyní sice roste meziročně téměř 50% tempem, ovšem trh financování bydlení jako celek (včetně úvěrů ze stavebního spoření) meziročně posiluje „jen“ o 14 %. Tento růst se může zdát někomu dynamický, nicméně je třeba si uvědomit, že vychází z nízké základny předchozích let, kdy se oproti létům 2007 a 2008 trh financování bydlení propadl o desítky procent. 

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy