Hranice 100 miliard hypoték v roce 2006 překonána

Hranice 100 miliard hypoték v roce 2006 překonána

4.2.2007 - Ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo očekávání týkající se výsledků poskytnutých hypoték v roce 2006. Banky překonaly hranici 100 miliard poskytnutých hypoték. Celkem poskytly 102 miliard hypoték pro fyzické osoby a trh tak meziročně vzrostl o 42%!

Vedoucí pozici si udržela Česká spořitelna, následovaná specializovanou Hypoteční bankou a Komerční bankou. Tyto tři banky stabilně drží dohromady tržní podíl ve výši 80%. Z menších bank rostla raketovým tempem Raiffeisen bank, která meziročně vzrostla o úctyhodných 248% a posunula GE Money Bank ze 4. na 5. místo. Na hypotečním trhu se etablovaly 2 nové banky - Bawag bank a Volksbank, které se svojí nabídkou rozšířily počet hypotečních poskytovatelů na 11 subjektů. Přičteme-li ještě tzv. white label poskytovatele, jakými jsou např. ČSOB, ING, City bank a Poštovní spořitelna, máme v ČR již 15 subjektů, kam klienti mohou zamířit pro hypotéku. A nejnom tam. Více než 50% (přes 50 miliard Kč) hypoték bylo v loňském roce poskytnuto přes nebankovní síť.

Tedy přes finanční zprostředkovatele, finanční poradce, ale i přes hypoteční makléře, kteří se stávají stále vyhledávanější alternativou. Strmý růst hypoték očekáváme i v roce 2007. Velký vliv na poptávku po bydlení budou mít stále ještě levné hypotéky, které by se však měly postupně zdražovat. Neočekáváme však dramatický nárůst v řádech procent, ale spíše nárůst v řádech desetin.

Libor Ostatek

odebírat zprávy