Hypotéky stále ještě zlevňují

Hypotéky stále ještě zlevňují

10.5.2011 - S příchodem května došlo v bankách k dalšímu hromadnému přenastavování nabídkových úrokových sazeb hypoték. Navzdory některým očekáváním úrokové sazby hypoték nerostou, ba naopak – zejména v případě tříletých fixací i nadále klesají.

Nový měsíc s sebou přinesl další změny v úrokových sazbách hypoték. Ze 12 poskytovatelů celkem 5 bank dospělo k rozhodnutí, že je třeba úrokové sazby nabízených hypoték znovu upravit a rozhodně se nejednalo o kosmetické změny. Více než desetinový pokles zaznamenaly především úvěry s tří a pětiletou fixací úrokové sazby. Naopak k nepatrnému zdražení došlo u hypoték s jednoletou fixací.

Rozhodnutí bank jde do jisté míry proti vývoji na evropských finančních trzích, kde odeznívající recese a s ní spojené rostoucí inflační tlaky spolu s problémy jihoevropských zemí s financováním vlastního dluhu tlačí mezibankovní úrokové sazby směrem vzhůru. Současný vývoj na českém hypotečním trhu však dokazuje, že i přes rostoucí cenu zdrojů, nemusejí hypotéky nutně zdražovat. V konečné ceně se totiž promítá mnohem více faktorů, z nichž neméně důležitou roli hraje také cena, objem, dostupnost a struktura vlastních zdrojů banky, ale také ochota banky vzdát se části ziskové marže ve prospěch posílení vlastní tržní pozice. Všechny tyto vlivy a mnoho dalších se na trhu střetávají, a právě díky vzájemné konkurenci bank můžeme i v této době sledovat stagnaci či dokonce pokles nabídkových úrokových sazeb.

Z pohledu klientů s plovoucí úrokovou sazbou, je důležitou zprávou, že bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání rozhodla výraznou většinou o ponechání základních úrokových sazeb na dosavadní úrovni. Zatím pouze 2 členové bankovní rady hlasovali pro navýšení sazeb, zbývajících pět bankéřů se vyslovilo proti změně sazeb. Z následné tiskové konference navíc vyplynulo, že s navýšením sazeb ČNB zatím počítá spíše až ve čtvrtém čtvetletí letošního roku.

I přes výše komentovaný cenový vývoj na trhu hypoték si dovolíme tvrdit, že úrokového dna již v letošním roce hypotéky dosáhly a průměrná úroková sazba, měřená ukazatelem Fincentrum Hypoindex,  již v lednu dosaženou hranici  4,20 % s velkou pravděpodobností do konce roku nepřekoná. Podle našeho názoru bude tato průměrná sazba oscilovat v pásmu 4,20 % - 4,30 %. Z výše uvedených důvodů předpokládáme, že příznivé úrokové sazby zůstanou zachovány i ve druhém čtvrtletí letošního roku. Stejně tak v případě variabilních hypoték neočekáváme zásadní růst, ale ani pokles sazeb. Postoj ČNB je totiž vcelku jednoznačný – pro navýšení sazeb zatím nenastal ten správný čas, takže ani sazba PRIBOR, na kterou jsou sazby plovoucích hypoték navázány, se s velkou pravděpodobností nijak zásadně měnit nebude.

Libor Ostatek

odebírat zprávy