Stavební spořitelny na říjnovém maximu

Stavební spořitelny na říjnovém maximu

25.11.2015 - Kromě bank se konečně daří i stavebním spořitelnám, které v říjnu poskytly úvěry za 4,78 miliardy korun, což je o 37 % více než v loňském roce a co víc, jedná se o nové říjnové maximum od roku 2009. V součtu od začátku roku suma sjednaných úvěrů již činí bezmála 40 miliard korun.

"Stavební spořitelny snížily sazby a dokážou lépe konkurovat hypotékám. Nicméně hlavní posun vidíme ve větší poptávce po úvěrech na vylepšení bydlení (rekonstrukce, modernizace), kde mají stavební spořitelny historicky velmi silnou pozici, neboť při částkách pod 300 000 Kč se hypotéky poskytují pouze výjimečně a spotřebitelské úvěry vycházejí hůře z pohledu ceny," říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem finance, která se specializuje na úvěry na bydlení.

Daří se růst všem stavebním spořitelnám bez rozdílu, jen tempo je u každé spořitelny jiné. Jednoznačně největší tržní podíl si i nadále drží Českomoravská stavební spořitelna, která v říjnu rozpůjčovala 2,1 mld. Kč, ale její produkce roste výrazně pomaleji než trh (y/y +2 %) takže její podíl pozvolna klesá. Zatímco v úvodu roku operovala ČMSS s 64 % podílem, nyní její produkce tvoří již jen polovinu celkového objemu sjednaných úvěrů.

Stabilní podíl okolo 17 % si celý rok udržuje Raiffeisen stavební spořitelna, která v říjnu vykázala nové úvěry za 1 miliardu Kč. Třetí v pořadí je Stavební spořitelna České spořitelny s 0,74 mld. Kč a mírně rostoucím tržním podílem (aktuálně 15 % z celkového objemu), za kterou v těsném závěsu skončila Modrá pyramida 0,72 mld. Kč. Modrá pyramida v letošním roce akcelerovala svůj růst a její tržní podíl vzrostl z lednových 5 % na bezmála 13 %. Pátou v pořadí je Wüstenrot stavební spořitelna s 0,2 mld. Kč. WSS sice vykazuje výrazný meziroční růst produkce, ale její objemy jsou relativně malé, takže její tržní podíl se v letošním roce pohybuje mezi 3 – 4 %.

Banky i spořitelny překvapily. Na bydlení rozpůjčují přes 240 miliard
Úvěry na bydlení jsou letos v kurzu. Stále lepší kondice české ekonomiky, nízké úrokové sazby a touha lidí po novém nebo lepším bydlení jsou hlavním motorem růstu trhu s úvěry na bydlení. Za uplynulých 10 měsíců banky poskytly hypotéky za 156 miliard korun* a se započtením nereportujících bank to bude již přes 160 miliard. Vzhledem k vysoce nadprůměrné poptávce jsme navýšili náš odhad pro letošní rok a očekáváme, že celková hodnota sjednaných hypoték letos dosáhne téměř 195 miliard korun, což bude nový absolutní rekord. Podobně dobrý rok mají i stavební spořitelny, kde jsme náš odhad navýšily na 49 miliard Kč. V součtu tedy očekáváme, že banky letos na účely bydlení rozpůjčují přes 240 miliard korun.

Stavební spoření

Luboš Svačina

odebírat zprávy