Britský hypoteční trh pomalu vstává ze dna

Britský hypoteční trh pomalu vstává ze dna

18.5.2010 - Za první čtvrtletní letošního roku došlo prokazatelně na trhu Velké Británie k oživení na trhu hypoték. Britský hypoteční trh spadl doslova na hypoteční dno, když v roce 2007 propukla naplno finanční krize, ocitl se velmi rychle na desetiletém minimu.

V přiloženém grafu vidíme, že objem hypotečního financování spadl trh až na úroveň roku 2000. Pro srovnání uvádíme objemy hypotečního financování na našem trhu, který je na pětiletém minimu. Z výsledků prvního čtvrtletí je zjevné, že v UK dochází k pomalému oživení hypotečního trhu, a to především díky sektoru financování nákupu nemovitostí, kdy meziročně narostl objem tohoto financování o 45%.

Důvodem je především výhodnost nákupu nemovitosti. Ceny nemovitostí jsou na minimu, stejně tak úrokové sazby u hypoték. Ty za poslední rok poklesly až pod úroveň 4% a koupit nemovitost je tak výhodnější než vloni. Oproti tomu počet refinancovaných hypoték meziročně pokles o 29%, důvodem jsou jednak výhodné úrokové sazby, ale také složitější přechod z banky do banky, který je pro některé klienty, tím, že banky zpřísnily posuzování žadatelů, prakticky nemožný. To se týká především hypoték s vysokou hodnotou (na 100% hodnoty nemovitosti), které banky prakticky přestaly poskytovat hned na začátku finanční krize.

Experti předpokládají, že na trhu UK letos dojde k mírnému oživení a objem poskytnutých hypoték oproti loňskému roku mírně naroste. U nás očekáváme, že objem poskytnutých hypoték bude nižší než v loňském roce, i když je možné, že zejména v poslední třetině roku může dojít k oživení a objem hypoték může být na loňské úrovni či dokonce vyšší. Mimo jiné bude hrát roli i povolební situace, kdy z ekonomického pohledu budou nastávající volby do parlamentu první volby, jejichž výsledek může velmi rychle dolehnout na ekonomickou situaci v ČR.

Libor Ostatek

odebírat zprávy