Zlatý moment výhodnosti nákupu nemovitosti na hypotéku je letos na dosah

Zlatý moment výhodnosti nákupu nemovitosti na hypotéku je letos na dosah

20.4.2010 - Je to už 17 měsíců, co k nám v září 2008 přišla první vlna finanční krize. Od té doby byly hypotéky zmiňovány převážně v souvislosti s poklesem trhu a jejich útlumem. Uplynulé období přineslo však velmi zajímavé zlepšení podmínek finanční dostupnosti nemovitostí pro klienty.

Porovnali jsme situaci z pohledu pořízení nemovitosti ze září 2008 se současností, dubnem 2010 a výsledek jasně ukazuje několik velmi pozitivních faktů:
• Klíčovým faktorem pro finanční dostupnost nemovitosti je samozřejmě její cena a teprve poté podmínky financování. U všech typů bytů, došlo od podzimu 2008 ke snížení cen, a to ne v řádu procent, ale někde i o desítky procent; 
• V případě hypotečního financování na méně než 70% hodnoty nemovitosti jsou podmínky pro hypotéku dokonce příznivější než v roce 2008, viz tabulka propočtů hypotéky na 70%;
• Ceny nemovitostí od září 2008 klesly výrazněji (někde více než o 20%), zlepšila se dostupnost hypotečního financování, a to i přesto, že úroková sazba např. 100% hypoték vzrostla 0,38%, viz tabulka propočtů hypotéky na 100%. Rozhodující je výše měsíční splátky hypotéky a zde hraje největší roli cena nemovitosti;
• V letošním roce je velmi příznivá situace pro nákup nemovitosti – ceny nemovitostí stagnují a úrokové sazby u hypoték mají sestupný trend.

Podívejme se konkrétně na jednoduché srovnání hypotéky do 70% hodnoty nemovitosti podle typu bytu:


V tabulce uvádíme základní typy bytů s průměrnými cenami bytů a jejich vývoj za srovnávané období září 2008 – duben 2010. Dále pak uvádíme minimální úrokovou sazbu hypotéky na 70% s fixací na 5 let, kterou je schopen klient získat. Prakticky u všech typů bytů klient ušetří, pokud nyní koupí byt v porovnání se situací v září 2008. Úspora na splátce hypotéky je dost značná a za dobu fixace (v našem příkladu 5 let) dosahuje běžně desítek tisíc korun, u bytů 3+1 a 4+1 je dokonce úspora značně vyšší než sto tisíc Kč. Vliv na úsporu má především pokles ceny nemovitosti, ale také pokles úrokové sazby, ten byl v tomto případě 0,18%, což není vůbec zanedbatelné.

Jak vypadá situace při financování bytu na 100% jeho hodnoty?


I přes fakt, že úroková sazba na 100% hypotéku se od září 2008 zvýšila o 0,38% je situace opět překvapivě pozitivní. U žádného typu bytu nebude klient platit více na splátce hypotéky než když by tento byt koupil v září 2008. Úspora je stejně jako v případě hypotéky do 70% i zde značná. Dokonce, byť se to zdá mylné, klient „ušetří“ při nákupu bytu na 100% hypotéku absolutně více než při hypotéce na 70%, v porovnání se stavem v září 2008, a to i přesto, že úroková sazba u 100% hypotéky vzrostla. Pokles cen bytů je výrazný a převyšuje svojí dynamikou nárůst úrokové sazby.

Rozdíly jsou i ve vybraných lokalitách. Ve všech deseti lokalitách, které jsme srovnávali je výhodnost nákupu patrná a klienti můžou uspořit při nákupu bytu více než sto tisíc Kč. Závěrem chceme připomenout cíl bank omezit úvěrování na vysoké LTV (100% hodnoty nemovitosti), což souvisí se zvýšením úrokových sazeb na tyto hypotéky. Nicméně jak hypotéky nižších LTV, tak i hypotéky na 100% jsou při pohledu na měsíční splátku dostupnější než před příchodem finanční krize a to je velmi silný signál pro váhavé klienty. Očekáváme, že v závěru roku může dojít k otočení trendu a ceny nemovitostí můžou začít pomalu růst. Stejně tak i úrokové sazby, ty pomalu klesají, nicméně ve třetím čtvrtletí očekáváme změnu a možný mírný nárůst ještě do konce tohoto roku. Zlatý moment nákupu nemovitosti je letos tedy na dosah.

Libor Ostatek

odebírat zprávy