V Ústeckém kraji stačí na pořízení bytu necelé dvě roční výplaty

V Ústeckém kraji stačí na pořízení bytu necelé dvě roční výplaty

8.11.2013 - Stagnace cen bytů a úrokových sazeb hypoték předznamenává setrvalý stav ve vývoji dostupnosti bydlení v ČR. Mezi regiony s nejlepším poměrem mezi příjmy tamních domácností a cenou bytů patří Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde na pořízení bytu stačí domácnostem méně než 2 roční příjmy.

Index dostupnosti bydlení
Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v říjnu zopakoval výsledek z předchozích dvou měsíců a stagnuje na úrovni 30,3 %. Aktuální stagnace indexu je výsledkem stabilních cen bytů, jejichž průměr se rovněž tři měsíce drží na úrovni 1,74 mil. Kč a velmi pozvolné dynamiky vývoje průměrných úrokových sazeb hypoték, které meziměsíčně zlevnily z 3,12 % na 3,11 %. 

Zatímco na celorepublikové úrovni hlavní index stagnuje, na úrovni krajů se dějí divy. K nejvýraznějšímu výkyvu došlo v předchozím měsíci v Praze, kde IDB meziměsíčně vzrostl o o 1,2 procentního bodu. Aktuální hodnota indexu zde činí 58,6 %. Převedeno do běžné mluvy, tamní domácnost v průměru vynaloží na splátku hypotéky bezmála 60 % svých čistých příjmů. Na druhou stranu v porovnání s rokem 2009, kdy to bylo bezmála 90 % příjmů, se aktuální situace vůbec nedá srovnávat.

Ve většině krajů došlo v uplynulém měsíci vlivem nárůstu průměrných nabídkových cen nemovitostí ke zhoršení indexu. Po Praze největší skok zaznamenala Vysočina (+1,1 %) a Jihomoravský kraj (+0,9 %). Naopak meziměsíčního zlepšení se dočkali po dlouhé době obyvatelé Královehradeckého kraje, kteří podle aktuálních statistik v průměru vydají na splátku hypotéky 29,8 % svých čistých příjmů, čímž se dostali pod celorepublikový průměr. 

Dostupnost bydlení listopad 2013

Nejhůře dostupné vlastnické bydlení je v Praze, což je dáno relativně vysokými cenami bytů, a to i v poměru k relativně vysokým průměrným příjmům tamních domácností, jak je udává Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení naopak patří Vysočina (20,8 %), Moravskoslezský kraj (18,7 %) a především Ústecký kraj, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky, jejíž výše se rovná průměrné ceně bytů v tamním regionu, 12,2 % průměrného měsíčního příjmu.

Index návratnosti bydlení (INB)
Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, v uplynulém měsíci vzrostl o jednu setinu procentního bodu na 4,51 %, čímž se vrátil na hodnotu z předminulého měsíce. 

Návratnost bydlení listopad 2013

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj (1,80), Moravskoslezský kraj  a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha. 

Malé byty poslední měsíc zlevnily. Velké stále zdražují
Stejně jako v minulých letech i letos patřil říjen k nejklidnějším měsícům českého realitního trhu. Poptávka po vlastní bydlení nebyla tak silná jako v předchozích měsících, nabídkové ceny bytů mírně klesly. Nižší poptávce odpovídá také vývoj jejich cen za poslední měsíc. Malé byty 1+1 snížili své ceny napříč celou republikou o 1,07 %. Ceny bytů 2+1 stagnovaly (meziměsíční výkyv 0,24 %) a velké byty 3+1 za poslední měsíc vykázaly mírný nárůst svých cen. Za poslední měsíc došlo u této kategorie ke zvýšení o 0,56 %.

Z dlouhodobého pohledu jsou byty 3+1 zatím jedinou kategorií, která od začátku roku vykázala kladnou hodnotu (0,88 %) a to i přesto, že začátek roku nasvědčoval spíše opaku. Ke změně došlo v červnu, kdy začaly byty 3+1 postupně zvedat svoje nabídkové ceny. Pokud toto tempo vydrží i v konečné fázi roku, tak by mohly být byty 3+1 jedinou kategorií, která vykáže meziroční nárůst. Do vánoc již ovšem neočekáváme výrazné výkyvy cen nemovitostí. Počítáme spíše se stagnací.

Luboš Svačina