Lepší dostupnost bydlení už nebude

Lepší dostupnost bydlení už nebude

7.8.2013 - Finanční dostupnost bydlení se začíná zhoršovat. V důsledku nárůstu úrokových sazeb hypoték a z části také průměrných cen bytů, došlo v červenci k znatelnému zhoršení podmínek dostupnosti vlastního bydlení. Nejlepší úrovně dosažené v předchozích měsících už asi jen tak překonána nebudou.

Index dostupnosti bydlení
Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu domácnosti vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v červenci vzrostl o 8 bazických bodů na 30,1 %. Uvedený nárůst zapříčinily dva faktory. Jednak to byl nárůst úrokových sazeb hypoték a v druhé řadě indexy směrem vzhůru postrčil nárůst průměrných cen bytů. Podle statistik portálu realityčechy.cz tento cenový průměr za celou ČR a všechny typy bytů činil v červenci 1 730 000 Kč.

Z pohledu regionů byl uplynulý měsíc opět výrazně rozkolísaný. Zatímco ve většině krajů došlo k nárůstu indexů a tím i zhoršení dostupnosti bydlení, v Královehradeckém, Plzeňském, Jihomoravském kraji a především v Praze indexy nabraly opačný směr. Zajímavostí je, že tyto regiony dlouhodobě patří k těm s horší cenovou dostupností bydlení. Červencová data hovoří o tom, že průměrné ceny bytů ve všech uvedených regionech klesly a převážily tím i nárůst úrokových sazeb hypoték.

Dostupnost bydlení

Naopak mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení patří Vysočina, Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj. Na tom se nic nemění. Pouze v meziměsíčním srovnání v těchto regionech aktuálně došlo k nárůstu indexů. Největší posun v tomto směru zaznamenal Ústecký (+0,4 p.b.) a Zlínský kraj (0,8 p.b.). Pro srovnání a lepší pochopení indexů uveďme příklad regionálního srovnání dostupnosti bydlení. Čistě statisticky nyní ústeckým domácnostem stačí na splátku hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytů v tamním regionu 12,9 % průměrného měsíčního příjmu, kdežto v Praze průměrná domácnost na splátku tamní hypotéky vynaloží více než polovinu svého měsíčního příjmu. Konkrétně je to 52,8 procenta.
 
Index návratnosti bydlení
Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu v uplynulém měsíci vzrostl z červnových 4,42 na 4,49 roku.

Návratnost bydlení

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha.

Z právě zveřejněných dat jednoznačně vyplývá, že v případě hypoték banky v předchozích měsících již dosáhly úrokového dna a dostupnost bydlení jak by smet´. Příčinou nárůstu sazeb je podle našeho názoru zvýšení ceny dlouhodobých peněz na mezibankovním trhu, z kterého především menší banky čerpají likviditu na profinancování poskytovaných úvěrů. Srpen proto podle našeho názoru přinese další mírný nárůst sazeb a uvidíme, jak budou banky reagovat na konci prázdnin, kdy pravidelně začíná podzimní hypoteční sezóna a roste konkurenční tlak na ceny. Co se týče samotné dostupnosti bydlení, tak ta se nachází stále na dosah minim dosažených v předchozím měsíci, takže pokud se chystáte pořídit vlastní bydlení, není nač čekat.

Luboš Svačina