Ceny bytů v Praze dál klesají. Index dostupnosti bydlení atakuje 50% hranici

Ceny bytů v Praze dál klesají. Index dostupnosti bydlení atakuje 50% hranici

11.2.2013 - V celorepublikových statistikách dostupnosti bydlení nepřinesl leden žádné velké změny. Dostupnost bydlení je na historicky nejpříznivějších úrovních. Průměrné zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátkou nyní dosahuje zhruba 30 %. Výrazný pokles však vykazuje Praha, kde během 12 měsíců klesl index dostupnosti bydlení z 62 na bezmála 50 %.
 
Index dostupnosti bydlení (IDB)
I přes mírný nárůst hodnot indexu dostupnosti bydlení (z 30 na 30,2 %), který vyjadřuje míru zatížení domácností hypoteční splátkou, ke kterému došlo v uplynulých dvou měsících, je dostupnost bydlení stále na dosah historicky nejnižších hodnot. Příčiny "nezlepšování" dostupnosti bydlení jsou dva. Jednak pozvolna rostoucí průměrné ceny bytů a vedle toho také pozastavení poklesu sazeb hypoték. Loni touto dobou se index pohyboval na hodnotách okolo 32 %, před 4 roky však dokonce na úrovni přesahující 50 %, jak ilustruje následující graf.

Ovšem jedna věc jsou celorepublikové statistiky a druhá věc je samostatný vývoj v regionech, kde v poslední době ční především Praha, která jde proti trendu a zatímco ve většině regionů index dostupnosti bydlení roste, Praha v posledních měsících těží z poklesu cen nemovitostí a indexy zde i nadále klesají. Od loňského ledna hodnota indexu IDB70, který vyjadřuje, jak velkou část průměrného příjmu spolkne 70% hypotéka, klesla z 61,9 % na 50,4 %!

Kromě Prahy meziměsíční zlepšení dostupnosti bydlení zaznamenal v lednu také Zlínský, Středočeský, Karlovarský a Jihomoravský kraj. Naopak k výraznému zhoršení došlo v Královehradeckém kraji, který vykazuje relativně rychlý nárůst cen bytů. Od loňského léta zde cena průměrného bytu vzrostla z 1,45 milionů na 1,61 milionu. V absolutních číslech v dostupnosti bydlení i nadále vede Ústecký kraj, kde míra zatížení hypoteční splátkou aktuálně dosahuje 13,7 %.

Dostupnost bydlení 2013/01

Index návratnosti bydlení (INB)
Hodnota indexu návratnosti bydlení, který vyjadřuje kolik ročních čistých příjmů domácnosti je potřeba na pořízení průměrného bytu, oproti prosinci vzrostla ze 4,43 let na 4,46 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Středočeský kraj a samozřejmě Praha.

Nicméně i v případě návratnosti došlo v uplynulých měsících v Praze k výraznému zlepšení. Zatímco v lednu 2012 musela průměrná pražská domácnost vynaložit na pořízení průměrného bytu 8,75násobek svého ročního příjmu, nyní je to už je to méně než 7,5násobek. Při relativně stabilní hladině příjmů totiž průměrná cena bytů zde v tomto mezidobí klesla o více než 0,5 milionu korun. (2012: 3,73 mil/ 2013: 3,21 mil. Kč).

Návratnost bydlení 2013/01

Úrokové sazby
Leden další zlevnění hypoték nepřinesl. Indexy GOFI mapující vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték v lednu více méně dosáhly stejných hodnot jako v prosinci a v některých případech dokonce nepatrně vzrostly. Navzdory těmto údajům, které naznačují stagnaci sazeb, však očekáváme, že v únoru a březnu budou hypotéky dál zlevňovat. 

Ceny bytů
Průměrné nabídkové ceny bytů 1+1 za poslední rok vzrostly o 14,33 %. Největší vzestup potom zaznamenaly v uplynulém měsíci, kdy jejich průměrná cena vzrostla o 4,23 %. Nárůst zaznamenaly také byty 2+1, jejichž průměrná cena v meziměsíčním srovnání vzrostla o 2,59 % a podražily i byty 3+1, které za poslední měsíc vykazují navýšení průměrných cen o 3,78 %.

I přes nárůst cen bytů, ke kterému došlo v posledních měsících, jsou jejich průměrné ceny stále ještě hluboko pod hodnotami, kterých dosahovali před cenovou korekcí v roce 2008. Pokud k tomu připočteme rekordně nízké úrokové sazby hypoték, výsledkem jsou optimální podmínky pro pořízení vlastního bydlení, přičemž příznivé prostředí předpokládáme i v prvních měsících roku 2013. 

Luboš Svačina