Sazby roztávají. Dostupnost bydlení nikdy nebyla lepší

Sazby roztávají. Dostupnost bydlení nikdy nebyla lepší

6.8.2012 - Hypotéky vlivem nejrůznějších akčních nabídek a vzájemného soupeření bank v červenci opět zlevnily. Hypotéku s pětiletou fixací nyní banky nabízejí za 3,50 %. Navíc klienti další tisícikoruny mohou ušetřit na snížených poplatcích za vyřízení nebo správu úvěru. Nikdy v historii nebyla finanční dostupnost vlastnického bydlení na lepší úrovni. V Praze si hypotéky poprvé ukousnou z příjmů domácností méně než polovinu.

Průměrná úroková sazba hypoték s 5letou fixací a 70% LTV (GOFI 70) v průběhu července poklesla o 2 setiny procentního bodu na 3,50 %, což znamená dosažení dalšího historického minima. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o 0,67 procenta níže, neboť v červenci 2011 hypotéky se stejnými parametry banky nabízely v průměru  za 4,17 %. Obdobný trend, tedy meziměsíční pokles, jsme zaznamenali také v případě hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), které oproti červnu zlevnily o 4 setiny procentního bodu na 3,62 % a levnější jsou i 100% hypotéky, jejichž průměrná úroková sazba klesla na 4,95 %.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Nabídkové vs. skutečné sazby hypoték
Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték podle serveru hypoindex.cz v červnu klesla z 3,68 na 3,61 procenta. Vzhledem k vývoji nabídkových úrokových sazeb a zejména indexu GOFI 70, který vykazuje vysokou míru korelace s ukazatelem HYPOINDEX a pro měsíc červen signalizoval v dvouměsíčním předstihu sazbu 3,62 %, očekáváme, že HYPOINDEX během 2 měsíců (července a srpna) překoná své minimum z prosince loňského roku a prolomí hranici 3,56 %.

Hypotéky zpřístupňují vlastnické bydlení
Kromě úrokových sazeb pokles cen vykazují také byty. Průměrná cena bytů (všechny kraje ČR, všechny kategorie bytů) během uplynulých 7 měsíců klesla o více než 100 tisíc korun. Vzájemná interakce nízkých úrokových sazeb a klesajících cen nemovitostí společně vytváří výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení.

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmů domácnosti spolkne splátka hypotečního úvěru, klesl v případě 85% hypotéky meziměsíčně o 6 desetin procentního bodu na 28,2 % (celá ČR). V Praze, kde si hypotéky ukrajují z příjmů domácností největší díl, nyní domácnost poprvé vynaloží na splátku hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu (3,36 mil. Kč) méně než polovinu svého čistého měsíčního příjmu.

Index dostupnosti

Index návratnosti bydlení (INB) v červenci poklesl (všechny byty, celá ČR) ze 4,07 let na rovné 4 roky. Přeloženo z řeči čísel tento posun znamená, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti 4násobek ročního čistého příjmu. Přitom ještě loni v červenci se index návratnosti bydlení pohyboval na úrovni 4,4 let.
Index dostupnosti
Poznámka: zelené sloupce znamenají meziměsíční zlepšení, červené zhoršení, modré stagnaci

V následujících měsících očekáváme, že sazby dosáhnou svého nového dna a budou spíše stagnovat. Jedinou výjimkou jsou variabilní úrokové sazby, kde očekáváme, že se v druhé polovině prázdnin projeví snížení základních úrokových sazeb ČNB, o kterém centrální bankéři rozhodli na sklonku června. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních minimálně po celé 3. čtvrtletí 2012.

Luboš Svačina