Tomáš Matras - Matras & Matras reality

Tomáš Matras - Matras & Matras reality

20.9.2013 - Tomáš Matras, cílevědomý podnikatel, založil se svým otcem společnost Matras & Matras reality. Působí v ní nejen jako makléř, zastává rovněž funkci jednatele, který se zaměřuje na rozvoj. Ten je bezpodmínečně spjat s informovaností a vzděláváním v oboru. Co vše dělá Tomáš Matras v rámci rozšiřování znalostí v oboru a jak se vlastně k nemovitostem dostal?

Působil jste před vstupem do světa realit i v jiném odvětví?
Jako zaměstnanec ne, měl jsem ale spoustu brigád od výstavby půdních bytů po obsluhu grilu na výstavišti. Nejpodstatnější ovšem byly přivýdělky během prázdnin v Realspektru, kde jsem se svolením rodičů začínal ve svých šestnácti letech. Vzpomínám si, že jsem kdysi roznášel i letáky, pracoval na recepci a později jako makléř řešil pronájem bytů pro cizince. A vlastně bych rád i rodičům touto cestou poděkoval, že jsem se k realitám dostal.

Kdy jste zjistil, že nemovitosti jsou pro vás to pravé podnikání?
Stavebnictví mě zajímalo od dětství, nesmírně se mi totiž líbilo rýsovací prkno. Ovšem později jsem si kvůli němu málem rval vlasy. Reality mě chytly, protože je zde podstatně méně rýsování a o to víc akce a plnění snů klientů. Ve svých 19 letech, s prvním živnostenským listem a rozhodnutím podnikat společně s tátou jsme vytvořili naši vlastní strategii a model podnikání.

Kromě oboru realitní inženýrství, který jste vystudoval na vysoké škole, jste dostal diplom od Certifikačního orgánu Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Co vás k tomu vedlo? 
První motivací bylo dosáhnout kombinací realitního inženýra s certifikací ISO potvrzení vlastních znalostí, s čímž souvisí i motivace druhá, prestiž. Dalším důvodem jsou moji kolegové, po nichž vyžaduji profesní zkoušky i certifikace, proto musím jít sám příkladem. Vzhledem k tomu, že pomáháme operovat s majetkem za milióny, přistupujeme ke všem realitám odpovědně, neboť toto odvětví není určeno amatérům.

Vzděláváte nejen sebe, ale i veřejnost. Kde a jak konkrétně?
Znalosti předáváme nejčastěji formou přednášek jak pro Asociaci RK, tak pro veřejnost - konkrétně na Ústavu soudního inženýrství v Brně, popř. pravidelným proškolováním v sídle naší společnosti. Věnujeme se oblastem jako např. jak správně prodat nemovitost, jak se vyhnout nejčastějším chybám při pronájmu nebo nabízíme praktická školení realitních makléřů, která zaměřujeme na to, jak být úspěšnější.

Patříte mezi členské kanceláře Asociace realitních kanceláří České republiky. Museli jste před vstupem do asociace v rámci RK něco změnit? Pokud ano, co to bylo?
Jsme hrdí na to, že jsme se stali členy Asociace realitních kanceláří – nejstaršího profesního sdružení v ČR, které se, mimo jiné, stará o ochranu klientů, podporu RK a profesní vzdělávání. Vzhledem k tomu, že nám principy asociace byly vždy blízké a na renomé společnosti nám vždy velmi záleželo, tak ani ne. Naše členství spíše podpořilo tlak na maximální kvalitu a perfektní realitní servis.

Specializujete se na luxusní nemovitosti k bydlení. Jste náročný i na vlastní bydlení?
Na svoje osobní bydlení jsem náročný přiměřeně. S postupem času se mění priority a potřeby, dnes preferuji především místo a klid. Obrovskou výhodou je, že jsem si prošel od startovacího bydlení, přes bydlení v centru až po to dnešní v klidnější lokalitě. Klientům proto dokážu poradit z vlastní zkušenosti.

Najdete si také chvíli pro odpočinek?
Všechno má svou cenu. Pokud chci opravdu něčeho dosáhnout, musím i něco obětovat. Na druhou stranu, pokud si to dokážu naplánovat předem, tak velmi rád cestuji.
 

Hana Muchová