Developerské společnosti opět začínají realizovat nové projekty

Developerské společnosti opět začínají realizovat nové projekty

13.4.2012 – V letech 2006 až 2008 se dal koupit nový byt snad v každém městě mající více jak 25 000 obyvatel. Po podzimu roku 2008 se ovšem mnohé změnilo. Developerské společnosti začaly s výprodejem rozestavěných bytů a do nových lokalit se příliš nehrnuli. Mnozí odborníci očekávali, že tento stav bude trvat až 5 let. Již nyní jsou ovšem vidět první náznaky oživení trhu s novými byty.

Tentokrát jsme se zaměřili na stotisícové město Olomouc, které zaznamenalo v dobách realitního boomu velký rozmach výstavby nových bytů. Ať už šlo o projekt Pražská s více než 300 bytovými jednotkami, projekt Nová ulice nabízející více než 400 bytů s terasami v kaskádových domech, projekt Mošnerova s více než 200 byty nebo Kaplička se 126 byty, vždy nebyl s jejich prodejem nijak velký problém.

V letech 2009 – 2011 jsme ovšem příliš nových projektů v tomto městě nezaznamenali. Dle slov oslovených realitních makléřů byl hlavní příčinou poklesu poptávky strach ze ztráty zaměstnání  a vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Mnoho lidí také čekalo, kam až mohou ceny nemovitostí poklesnout.

Vše ovšem nasvědčuje tomu, že se situace začíná pozvolna měnit. Prvním projektem většího typu je výstavba bytového komplexu Holanská čtvrť na pomezí oloouckého katastrálních území Neředín a Řepčín. Jedním z důvodu realizace tohoto projektu byla analýza společnosti Dachi, která olomoucký trh s byty dlouhodobě monitoruje. "V Olomouci se prodalo za poslední pololetí 116 bytů v novostavbách, tedy více než 19 bytů za měsíc," uvedl Marek Novotný, ředitel společnosti Dachi. "O byty v dobré a klidné lokalitě v blízkosti MHD je značný zájem a těchto bytů je v současnosti nedostatek. U většiny developerských projektů se totiž doprodávají zbytkové byty a ty lepší za příznivou cenu jsou již rozebrány. Nabídka jednopokojových bytů v novostavbách chybí zcela", dodává Novotný.
 
Jednou z cest úspěšné realizace a prodeje takového projektu se samozřejmě individuální přístup ke klientům. I při počtu 125 bytových jednotek v projektu Holandská čtvrť je k dispozice více než 20 různých variant dispozic. Dle Andrey Maté z realitní kanceláře Dachi, která prodej projektu Holandská čtvrť zajišťuje, si architekti a investor kladli za cíl uspokojit potřeby zájemců o kvalitní bydlení v dobré lokalitě a za rozumnou cenu. Současně se v Olomouci pohybují ceny nových bytů v rozmezí 28.000 – 35.000 Kč za m2. Projekt Holandská čtvrť startuje na hranici 30.000 Kč za m2. 

Postupně se začínají v Olomouci realizovat i další projekty, např. Šantovka či Rezidence Balcárkova. Ve spojení s aktuálně dostupnými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů lze očekávat postupné zvyšování poptávky po tomto typu bydlení i v dalších měsících.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy