Nadstandardní úpravy nového bytu? Hlavně levně!

7.3.2012 - Koupí si nový byt, ale do jeho úprav už moc investovat nechtějí. Takový je trend, který pozorují někteří čeští developeři.
 
Šetření na úpravách nového bytu sleduje u svých bytových projektů společnost Bemett. Podle ní se v roce 2011 hodnota klientských změn, tedy nadstandardních úprav v bytě, pohybovala kolem 23 tisíc Kč, zatímco v roce 2010 to bylo v průměru 42 tisíc Kč. „Ještě v roce 2010 si dvě třetiny zákazníků v rámci klientských změn v bytech objednávaly i rozsáhlejší stavební změny, jako je třeba změna dispozice pokojů, loni bylo těchto zákazníků už jen 48 %,“ konstatoval Jan Koubík, marketingový manažer společnosti Bemett. Tento trend dle společnosti pokračuje i letos. Lidé jednoduše šetří stále víc a objednávají si jen drobné úpravy jako je změna obkladů, dlažby, podlahové krytiny, nebo interiérových dveří.

Výběr nebo nic
Stejný trend pozoruje i developerská společnost Trigema. „Objevuje se to hlavně u dražších bytů (7-8 mil. Kč). Klienti už se s ohledem na investované prostředky za uhrazení části kupní ceny z vlastních zdrojů a na vysoké splátky hypotéky drží spíše při zemi a zaplatí si jen stavební úpravy, které považují za nezbytné,“ uvádí Kateřina Kuncová, prodejkyně developerských projektů, Trigema Development.

Podle ní by si lidé často koupili nejraději jen „holobyt“, tedy byt bez podlah, dveří, obkladů a bydlení by si později chtěli dobudovat sami.

Některým klientům se nelíbí, že si musí vybírat u jednoho subdodavatele zvoleného developerem. Zatím tyto požadavky řešíme individuálně,“ doplňuje Kuncová.

Jeden z největších českých developerů společnost Central Group se náročným klientům snaží vyjít vstříc nejen vlastní firemní vzorkovnou, ale i možností vybrat si požadovaný prvek u několika smluvních dodavatelů. Šetření na klientských změnách společnost nepociťuje. „Dle našich statistik si klienti dlouhodobě vybírají nadstandardní vybavení zhruba ve stejných hodnotách,“ informoval Jiří Vainer, obchodní ředitel Central Group. Nejméně u této společnosti investují do interiérových změn hlavně lidé kupující malý byt, a to v průměru kolem 10 tisíc korun. „Nabízíme již v základní ceně velmi vysoký standard provedení a klienti tak nemají potřebu si další položky připlácet,“ vysvětlil Vainer. Jejich klienti si nejčastěji objednávají příplatkové obklady (velkoformátové obklady, obklad až ke stropu), dlažby a zařizovací předměty jakým je třeba koupelnový nábytek. Častým požadavkem je také změna vnitřní strany vstupních dveří a nadstandardní kování.

Nejčastější klientské změny nového bytu:
• přesuny příček
• úpravy elektroinstalací „na míru“
• úpravy vzduchotechniky pro budoucí kuchyň
• úpravy rozvodů v koupelnách
• změna podlah a obkladů
• změna dveří, nadstandardní kování
• výběr sanitárního vybavení a koupelnového nábytku

Kolik průměrně stojí klientské změny:
U bytů 1+kk - 10 tis. Kč
U bytů 2+kk - 30 tis. Kč
U bytů 3+kk – 80 tis. Kč
U bytů 4+kk - 150 tis. Kč
(Zdroj: Central Group)

Autor:

Jitka Vrbová

Copyright © 2005-2024 EuroNet Media s.r.o. Desktop