Projekt Zahrada: Pokus o návrat k harmonii s přírodou a sousedy

Projekt Zahrada: Pokus o návrat k harmonii s přírodou a sousedy

22.6.2012 - Rozmarýna, šalvěj, dobromysl, modřín, jasmín, hortenzie. Toto není článek o zahradničení, ale o netradičním developerském projektu, který se realizuje v Lysé nad Labem. Názvy rostlin jsou totiž jména jednotlivých bytových domů. V čem je projekt, který má pod taktovkou společnost MS development, dále neobvyklý, nám v rozhovoru prozradila Ivana Šmídová z oddělení marketingu projektu Zåhrada.

O projetku Zahrada se referuje jako o výjimečném projektu. V čem je tak jiný?

V bytovém projektu Zåhrada naleznou budoucí obyvatelé jak prostor pro bydlení, tak i pro práci, zábavu, rekreaci, vzdělávání, péči o potřebné či kulturu a zázemí pro celoživotní bydlení. Základy projektu stojí na kvalitních architektonických návrzích. V Zåhradě obyvatelé získají bydlení bez parkujících aut a zaprášených ulic – auta budou parkovat v podzemních garážových stáních.
Nízkoenergetické bydlení šetrné k přírodnímu prostředí ušetří náklady (méně než 42 kWh na vytápění metru čtverečního za rok - energetická třída A - znamená významnou úsporu provozních nákladů). Tu navíc přinese i jednotná správa areálu. Součástí čtvrti bude také pasáž s obchody, poštou, zdravotnickým zařízením, restaurací, kavárnou, společenským sálem a bazénem. Prostředí i vybavenost umožní aktivity relaxační nebo sportovní, zprostředkuje společenské i kulturní zážitky všem – obyvatelům Zåhrady, města i okolí. Zåhrada nabídne také bohatou nabídku Centra služeb.
Projekt se také částečně inspiroval tzv. co-housingem. Jedná se způsob života, kdy se na společných aktivitách nepodílíte jen se svou rodinou a přáteli, ale také sousedy. K tomuto účelu vznikají v přízemí bytových domů tzv. kluby. Můžou se tu pořádat oslavy, hrát ping-pong nebo společně sledovat zajímavý televizní program. Klub bude vybaven toaletou, umyvadlem a kuchyňským koutkem.

Již z názvu projektu Zahrada je patrné, že jeho prioritou je zeleň - venku kolem domů, předzahrádky u bytů, nízkoenergetická forma stavby. Jde tedy o první nízkoenergetické sídliště v ČR? A bude kvalitní, protože velké zkušenosti s tak rozsáhlou stavbou v ČR moc není?
Tento projekt bychom určitě „sídlištěm“ nenazvali – spíše nízkoenergetickým bytovým komplexem.  Nízkoenergetické domy se v ČR staví již dlouho a s úspěchem, proto ani tento projekt není svým nízkoenergetickým zaměřením nijak extrémně zvláštní.

Jaký je zájem o byty, které jsou již v prodeji a k nastěhování budou příští léto? Když jsem se dívala na přehled nabídky, tak jsem našla, že jsou zatím jen 2 byty prodané a 5 rezervovaných. Je to znamení malého zájmu?
Zájem o byty je uspokojivý. Naneštěstí si v dnešní době mnoho lidí nekoupí či nezarezervuje něco, co si nemůže fyzicky osahat a prohlédnout. Zatím prodáváme byty "pouze" z papíru. Mnoho lidí, co hledají nové bydlení, také nechce čekat celý rok než se budou moci nastěhovat.

Jak budou byty vypadat a jak se cenově pohybují?
V současnosti máme v nabídce byty 2+kk až 4+kk, cenově se pohybují od 28 000,- Kč s DPH za m2.

Věříte, že se Vám podaří prodat všech 257 bytů ve 13 domech, které jsou v tomto projektu naplánované? Neodradí lidi třeba lokalita?
Ano, doufáme, že se nám podaří postupně prodat všechny byty. Celý projekt má několik etap, tudíž věříme, že s postupem výstavby se budou postupně zaplňovat byty novými obyvateli. Lysá nad Labem je velice žádaná lokalita – díky občanské vybavenosti, mnoha příležitostem k výletům a krátké dojezdové vzdálenosti do Prahy (např. za prací). A také se jedná o město s bohatou historií.

Některé domy budou s obsluhovaným bydlením pro handicapované. Jak bude takové bydlení fungovat?
Bude se jednat o tři domy. Byty samy o sobě budou přizpůsobeny pro handicapované. Centrum služeb bude zajišťovat také tzv. obsluhované bydlení, které doplní o profesionální pečovatelskou službu a k té také patří dostupná zdravotní péče a rehabilitace. V Pasáži budou postupně otevírány ordinace lékařů, pohodlně a rychle přístupné odkudkoli ze Zåhrady. Všechny objekty mají bezbariérový přístup.

Zaujalo mě, že si lidé mohou "svůj byt" vyfiltrovat v nabídce i dle toho zda rádi sportují, mají děti, jsou handicapovaní, milují společnost apod.
Byty se liší především nabízenou dispozicí. Mladá rodina s dětmi má jiné požadavky na počet místností a úložné prostory než např. senior, který bydlí sám.

V rámci projektu vznikl také Klub Zahrada. Co to je?
Klub Zåhrada je určen nejenom lidem bydlící v nové čtvrti, ale také současným obyvatelům Lysé a vlastně všem, kteří budou mít o členství v klubu Zåhrada zájem. Jedná se o zvýhodněné ceny, objednávky či pravidelné odběry služeb a zboží. Díky intranetové nástěnce na LCD monitoru v kuchyni budou obyvatelé vědět o všem, co se v Zåhradě děje. Budou si moci vybrat, pohodlně objednat a prostřednictvím klubové karty výhodně pořídit služby třeba v sousedství. Čím více členů bude Klub mít, tím širší paletu služeb bude moci svým členům poskytnout.
Klub Zåhrada bude také připravovat kulturní akce, zajistí vzdělávací, relaxační a sportovní aktivity v Zåhradě i mimo ni. V Pasáži bude pro tento účel připraven multifunkční sál. Jako členové Klubu se budete moci podílet na přípravě programu volného času.

V jaké fázi je projekt nyní?
V současné době je projekt ve fázi výstavby. Jsou položeny základové betonové desky pro podzemní garáže a na nich stojící první dva bytové domy Jasmín a Modřín.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy