Je cena nemovitosti opravdu tak důležitá?

Je cena nemovitosti opravdu tak důležitá?

6.5.2008 – Reakcí na článek z 5.5.2008 k nám do redakce přišel další dotaz navazující na téma vývoje cen realit v České republice.

“Dobrý den. Máme možnost koupit pěkný byt v Praze, ale realitní kancelář, jenž nemovitost nabízí, nám nechce poskytnout slevu. Máme stanovený rozpočet na 3,5 mil. a nechceme jen překročit. Cena nemovitosti činí 3,6 mil. Nemovitost chceme financovat formou hypotečního úvěru. Máme si sehnat kontakt přímo na prodávajícího a řešit celou záležitost přímo s ním? Myslíme si, že by těch 100tis. slevit mohl. Nebo máme počkat až se u bytu sníží cena, tak jak se to někdy stává? Prosíme o radu. Hezký den přeje Dana Dohnalová.“

Pokud jste si vyhlédli nemovitosti, která je přesně podle vašich představ a jediným faktorem ovlivňující rozhodnutí, zdali si nemovitost pořídit či nikoliv, je cena, tak mějte na paměti, že není ani tak důležité, zdali je nemovitost o nějaké procento vyšší, ale jakým způsobem budete nemovitost financovat. Většina nemovitostí je pořízena formou hypotečního úvěru, stejně jako v případě paní Dohnalové z Prahy. Proto je důležité navýšení hypotečního úvěru a výše měsíční splátky. V hypoteční kalkulačce, jednoho z předních poskytovatelů hypoték v České republice, společnosti Golem finance s.r.o., jsme nasimulovali výpočet měsíční splátky ve výši úvěru 3,5 mil. a 3,6 mil., oba úvěry by byly poskytnuty s pětiletou fixací a délkou splácení 30 let. V hypotečním úvěru na 3,5 mil.  vyšla měsíční splátka na 19.328 Kč a u hypotečního úvěru na 3,6 mil. vyšla splátka na 19.880 Kč měsíčně.  Výsledný rozdíl činí 552 Kč měsíčně. Pokud uvažujete o financování nemovitosti formou hypotečního úvěr, doporučujeme navštívit více bank a porovnat jednotlivé nabídky. A nebo, což je v dnešní době čím dál častější, navštívit některého z hypotečních brokerů, který vám dokáže spočítat aktuální splátky všech bank. Nemusíte tak trávit dlouhé hodiny v bankách a všechny informace získáte pohodlně a na jednom místě.

Paní Dohnalová se nás v dopisu také ptala na alternativu získání kontaktu přímo na prodávajícího a řešení celé záležitosti přímo s ním. Tuto variantu nedoporučujeme. Vždy je dobré řešit koupi nemovitosti přes realitní kancelář, která zajistí vyhotovení všech smluv, pomůže s řízením na katastrálním úřadu a poradí v případě komplikací. Řešit koupi nemovitosti za zády realitní kanceláře se většinou nevyplatí. Navíc bývají vztahy prodávající vs. realitní kancelář smluvně ošetřeny a varianta „obejití“ realitní kanceláře se tak může pro prodávajícího značně prodražit.

Na slevu se samozřejmě zeptat můžete, ale vždy bychom doporučovali směřovat tyto dotazy přímo na realitní kancelář. Ta má jasně stanovené podmínky s prodávajícím a navíc zná jeho aktuální situaci. Často se stává, že je platba z prodeje dané nemovitosti použita na koupi další nemovitosti nebo vyplacení zástavního práva a v těchto případech opravu prodávající nemá příliš velký prostor ke slevě. Vždy jde ale o individuální případ.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy