Jak postupovat při výběru bytu. Část pátá: Technický stav

Jak postupovat při výběru bytu. Část pátá: Technický stav

6.2.2012 – Ať už kupujeme cokoliv použitého: ledničku, automobil, mobilní telefon či jen třeba dětský kočárek, tak se zpravidla vždy zajímáme o technický stav a funkčnost. U nemovitostí by tomu nemělo být jinak. Vyzkoušet bezproblémové zavírání oken a dveří, otestovat vytápění, ale třeba vyzkoušet i kuchyňský odsavač par by mělo být stejnou samozřejmostí, jako zjištění si informací, kdy došlo k poslední výměně elektrických rozvodů, či kdy např. prošel rekonstrukcí výtah.

V našich článcích na téma Jak postupovat při výběru bytu, jsme se již věnovali lokalitě, řešení otázky, zda-li je lepší zvolit byt cihlový či panelový, tématu spojeného s výběrem vhodného podlaží a energetické náročnosti. V dnešní části se zaměříme na otázky spojené s technickým stavem.

Nutno podotknout, že se dnes budeme věnovat záležitostem souvisejících spíše s koupí bytu již využívaného nikoliv s zcela nového. Novostavby totiž mají jednu nespornou výhodu a tou je poskytnutá záruka v rámci, které lze nečekané problémy řešit, aniž by se případné opravy dotkly peněženek jejich majitelů.

Jak u bytu, tak i u každé jiné nemovitosti platí, že čím pomaleji a důkladněji si vybranou nemovitost prohlédneme tím lépe. Projít si všechny místnosti, podívat se např. na skvrny na zdi, které mohou značit prosakující odpady ze stupaček, vyzkoušet těsnost zavírání oken nebo jen zjistit, jestli teče teplá a studená voda by mělo být zcela automatické. Chybu zajisté neuděláte, když se budete pečlivě dívat do rohů místností, za nábytek či pod koberce. I tam se mohou nacházet nemilá překvapení spojená například s vlhkostí či plísní.

Je-li vašim snem mít byt přesně dle vlastního přání a již dopředu počítáte s kompletní rekonstrukcí nově pořízené nemovitosti, tak to budete mít snadnější. Většinou se budete zajímat pouze o záležitosti týkající se celého domu, tj. kdy byla rekonstruována střecha, jak je to se stupačkami a generální opravou výtahu či jestli je např. plánována v brzké době společná výměna oken. Ti, kteří ale s následnými úpravami již nepočítají by si měli zjistit maximum informací také o samotné bytové jednotce.

Nezapomínat by se také mělo na elektrospotřebiče, které zůstanou v bytě po jeho prodeji. Ať už se jedná o spotřebiče v kuchyňské lince či kotel sloužící k vytápění bytu. Prodávají by měl mít od všeho doklady. Z nich zjistíte nejen stáří, ale také jestli se na ně vztahuje případná záruka.

Pokud se vám nebude cokoliv zdát, či budete mít pocit, že vám prodávající nesděluje úplně všechno na co se ptáte, tak si koupi raději pořádně rozmyslete. Nekujete totiž nic, co by se dalo tak snadno vrátit či reklamovat. Jednou z nejlepších možností je přizvání stavaře, který má s nemovitostmi dlouhodobé zkušenosti. Ten vám podá nezaujatý komentář, díky kterému by mělo být vaše rozhodování o koupi snadnější.  

V příští, závěreční části se budeme věnovat otázce: Cena

Autor:

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy