Stavebnictví v ČR: Roste výstavba bytů. Kdo je bude kupovat?

Stavebnictví v ČR: Roste výstavba bytů. Kdo je bude kupovat?

7.4.2011 - Dobrou zprávou je podle ekonoma Vladimíra Pikory, že stavebnictví už neklesá. Tou špatnou zprávou je ale to, že už nemá kam klesat. Pokles stavebnictví u nás probíhal dlouhodobě od roku 2009, mluvit ale nyní o návratu k normálu je zatím brzo. Pojďme se ale na české stavebnictví podívat pod lupou.

V lednu 2011 konečně stavebnictví zaznamenává meziroční růst o 8,3 % (rok předtím pokles ještě přesahoval 23 %) a měsíc únor kopíroval leden. Stavební výroba meziročně roste o 5,6 %. „Jenže je to všechno podle nás tak trochu optický klam ovlivněný nízkou srovnávací základnou. Špatné indikátory vidíme skoro všude, kam se podíváme,“ říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance. A o jakých indikátorech je řeč? Třeba počet nově vydaných stavebních povolení, ten poklesl o 2,9 %, nebo počet dokončených bytů se snížil o 33,8 %. „A na rozdíl od průmyslu stavebnictví dokonce dál propouští zaměstnance. Fakt, že se průměrná mzda nominálně zvýšila o 3,1 %, je dán spíš jen opticky tím, že propuštěni byli zaměstnanci s nejnižší mzdou, takže jen o trochu menší balík mezd se rozpočítal mezi mnohem méně zaměstnanců,“ dodává Pikora.

Kdo bude byty kupovat?
Podle něho se ale objevuje poměrně paradoxní jev, kdy sice klesá počet stavebních povolení, ale i tak roste počet zahájených bytů. „Zde se evidentně zrcadlí nedávné tahanice o růst DPH. Řada lidí se bojí růstu cen bytů a řada lidí na něj sází, a proto tito lidí zahajují výstavbu. Je však otázkou, zda jsou tyto sázky racionální,“ uvažuje ekonom. Otazník totiž zůstává nad tím, kdo tyto nové byty bude kupovat. „Demografické faktory se změnily. Husákovy děti už obvykle bydlí. Bytů je mnohem více než v minulosti a nemovitost už není tak jasnou sázkou na jistotu jako v minulosti,“ doplňuje. Únorová statistika říká, že bylo zahájeno o 14,5 % více bytů než před rokem. Číslo je ale nutné brát s rezervou vzhledem k loňským nízkým číslům.
Samotní stavbaři pak odhadují, že pokles bude ještě pokračovat. Návrat k normálu by mohl přijít až v roce 2013. S problémem ve stavebnictví se ale potýká celá EU, což nám může být útěchou.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy