Stavebnictví 2011: propad bude pokračovat

Stavebnictví 2011: propad bude pokračovat

25.1.2011 - Ředitelé stavebních společností se na Setkání lídrů českého stavebnictví 2011 shodli na tom, že rok 2011 bude pro české stavebnictví na jedné straně sice rokem krve a slz, ale na druhé straně také rokem nezbytné tranformace. Trh trápí hlavně klesající poptávka.

Situaci českého stavebnictví pravidelně analyzuje společnost CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika a Ipsos. Podle aktuální analýzy, která vychází ze 100 rozhovorů s řediteli stavebních společností, se očekává i nadále pokles stavebního trhu. Odhady hovoří o propadu 5,5%  oproti roku 2010. Hlavním problémem trhu zůstává slabá poptávka ze strany soukromého sektoru. Tu však navíc doplňuje výrazně klesající poptávka ze strany veřejného sektoru, což jen dále vyostřuje konkurenční vztahy. 

Detailnější pohled ukazuje na pokračující eskalaci především v oblasti nedostatečné poptávky po stavebních pracích financovaných z veřejných zdrojů. ,,Zejména v oblasti veřejných zakázek lze v nejbližším období očekávat chaos a stagnaci rozhodování, což způsobí opožděnou přípravu zadávaných zakázek,“ predikuje Ondřej Chládek, ředitel strategie společnosti Chládek a Tintěra. ,,Nevidím reálně, že by se stavebnictví mohlo v následujících pěti letech vrátit na úroveň před třemi lety. Očekávám, že v letech 2011 – 2012 ubude i veřejných zakázek a stavební trh dozná v následujících letech výrazných změn,“ odhaduje zase František Vaculík, generální ředitel PSJ.

Nižší rozpočty na straně státní sféry jsou aktuálně největší noční můrou tohoto roku pro řadu stavebních firem. Podle Václava Matyáše, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR je právě v období nedostatku finančních zdrojů dobré se zaměřit na odstraňování nefinančních překážek v rozvoji segmentu stavebnictví.

Firmy se bojí konkurence

Vedle snížení poptávky veřejného sektoru a rostoucí konkurence je rovněž významným problémem stavebních firem byrokracie ze strany státních úřadů (např. zdlouhavé výběrové procesy, které jsou často i v průběhu zcela rušeny, zdlouhavé procesy při realizaci staveb apod.). ,,Hlavním cílem novely stavebního zákona, zákona o veřejných zakázkách, ale také právě připravovaného návrhu bytové politiky, který plánujeme předložit v pololetí tohoto roku, je právě ulehčení stavebníkům a prospěch pro celý stavební obor,“ ujišťuje o nastartovaných změnách k lepšímu Kamil Jankovský, ministr pro Místní rozvoj ČR.

V překonání konkurence si stále věří jen každá druhá společnost tj. 50 % respondentů, v říjnu 2010 bylo takto sebevědomých společností ještě o 6% méně.

Aby stavební společnosti uspěly v tomto roce, patří mezi jejich priority hlavně důraz na pokračování ve zvyšování efektivity svého fungování, zlepšení struktury a podmínek svého financování a také rostoucí tlak na dosahování lepších podmínek u svých dodavatelů.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy