Sazby v červnu dosedly na dno. Očekáváme růst úrokových sazeb hypoték

Sazby v červnu dosedly na dno. Očekáváme růst úrokových sazeb hypoték

2.7.2013 - V červnu již sazby hypoték neklesaly, jak vyplývá z aktuálních statistik společnosti GOLEM FINANCE. Index, který s velkou mírou úspěšnosti predikuje vývoj respektovaného ukazatele HYPOINDEX, v červnu stagnoval na úrovni 2,97 %.

Průměrné úrokové sazby hypoték v květnu prolomily 3procentní hranici a dosáhly na další historická minima. Hodnota indexu, který měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), v květnu dosáhl hodnoty 2,97 % a na tomto čísle zůstal i v průběhu června. Podobný trend vykazují také další sledované kategorie. Index GOFI85 klesl o pouhou setinu procentního bodu na 3,09 %. Index stoprocentních hypoték (úvěrů poskytovaných na plnou zástavní hodnotu) v červnu zastavil na 4,26 %. Jedinou výjimkou jsou variabilní úrokové sazby, které meziměsíčně klesly o 7 setin procentního bodu.

V meziročním srovnání jsou nyní sazby hypoték o více než půl procentního bodu níže. Nejvíce v porovnání se stejným obdobím loňského roku zlevnily hypotéky do 100 % LTV, jejichž průměr je nyní o více než 0,7 p.b. níže. Běžnější hypotéky s LTV do 70 resp. 85 % LTV jsou v tuto chvíli levnější o půl procenta. Hypotéky s variabilní sazbou banky loni touto dobou nabízely se sazbou 2,96 %.

V polovině června byly zveřejněny také květnové hodnoty ukazatele Hypondex, který měří průměrné úrokové sazby reálně poskytnutých hypoték, který klesl o 12 setin na 2,96 %. Hodnoty hypoindexu dlouhodobě korelují s indexem GOFI70, a proto očekáváme, že ke stagnaci sazeb dojde i v případě skutečně sjednaných hypoték a index bude v následujícím měsíci setrvávat na úrovni těsně pod 3 procenty.

Dlouhé peníze podražily
Příčinou zastavení klesajícího trendu je ukončení některých jarních akcí a také překvapivý vývoj na mezibankovním trhu. Úrokové swapy, které vyjadřují, za kolik si mohou banky obstarávat na mezibankovním trhu likviditu, během května prudce vzrostly a během krátké chvíle se dostaly na úroveň července 2012. Ačkoliv tato změna se přímo dotýká spíše poskytovatelů s menším objemem vlastních zdrojů (vkladů),  z dlouhodobého pohledu trh musí na tuto situaci reagovat a bankéři nyní vyčkávají. Průměrnou hodnotu 3letého a 5letého úrokového swapu ilustrují následující grafy.

Úrokové sazby

Z našeho pohledu se však tímto vývojem prostor pro další snížení sazeb uzavřel. Pokud některá z bank bude snižovat sazby u 3 a 5letých fixací, bude to pouze na úkor marže. Proto v následujících měsících očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb s možností růstu v řádu jedné až dvou desetin procenta. Určitý zlom mohou ještě přinést letní kampaně, ale další prolamování historických zápisů je podle našeho názoru v tuto chvíli v nedohlednu.

Luboš Svačina

odebírat zprávy