Průmyslové reality: výrobní firmy zachraňují trh

Průmyslové reality: výrobní firmy zachraňují trh

26.9.2012 - Za poslední dva roky v Česku opět roste výstavba průmyslových nemovitostí. Jenže v porovnání s roky 2008 a 2009 je to stále asi čtyřikrát méně. Nejvíce nových průmyslových nemovitostí v tomto roce uvedla na trh Praha, za ní pak Liberec. Tahouny trhu průmyslových budov jsou hlavně výrobní společnosti.

Průzkum trhu s průmyslovými nemovitostmi provedla společnost Jones Lang LaSalle. Z její analýzy vyplývá, že během prvního pololetí letošního roku bylo v Česku dokončeno 115 400 m2 nových průmyslových prostor a to v devíti industriálních parcích. Přibližně 90% těchto prostor bylo přitom dokončeno na základě před-pronájmu, tedy až po podpisu smlouvy konkrétním nájemcem. Největší podíl nové nabídky roku 2012 byl na trh uveden v Praze (49%) a v Liberci (15%). Ve středních Čechách, na Ostravsku a Královéhradecku bylo postaveno po 11% nových ploch.
Přestože byl v letošním roce zaznamenán nárůst výstavby těchto nemovitostí, v porovnání s dobou před krizí se stále jedná o zlomek. V prvních šesti měsících roku 2008 i 2009 bylo totiž v České republice postaveno více než 400 000 m2 nových průmyslových prostor.

Dostavba až po podpisu
V současné době je ve výstavbě takřka 122 000 m2 průmyslových prostor. Přibližně 40% všech projektů ve výstavbě jsou projekty stavěné na částečně spekulativní bázi. Developeři začnou s výstavbou, postaví pouze skelet a stavba je dokončena až poté, když zná svého budoucího nájemce. Takové projekty pak bývají dokončeny do tří měsíců od podpisu nájemní smlouvy. Na této částečné spekulativní bázi je stavěn aktuálně největší projekt ve výstavbě, kterým je Industrial Park Velká Bíteš společnosti Outulný o výměře 27 000 m2. Na míru jsou pak stavěny dva velké projekty, prostory pro SAS Autosystemtechnik v Mladé Boleslavi od developerské skupiny Goodman (22 000 m2) a další fáze CTParku Hranice na Moravě stavěná pro společnost Henniges (12 200 m2).

Většinu nájemních smluv v druhém kvartále 2012 uzavřely výrobní společnosti (téměř 42 % všech transakcí) a malo- a velko-obchodní firmy (33%). Zbytek smluv pak připadá na logistické společnosti (tzv. 3PL). Podíl na čisté realizované poptávce hovoří ještě více ve prospěch výrobních společností, těm připadá na 54% všech nových pronájmů, rozšíření a před-pronájmů. Výrobní společnosti tak působí jako hnací motor celého trhu průmyslových nemovitostí.

Nájemné v nežádanějších lokalitách v Praze je aktuálně stabilní a pohybuje se v rozmezí 3,80 – 4,50 EUR/m2 za měsíc a v Brně 4, 00 – 4,80 EUR/m2 za měsíc. Ve specifických lokalitách ale může cena vyšplhat až na 5 EUR. Společnost Jones Lang LaSalle přitom uvádí, že situace nahrává spíše majitelům a klesající počet nabídek a stoupající tlak na dlouhodobé pronájmy způsobí i tlak na cenu.

Komerční nemovitosti


Zdroj graf: Jones Lang LaSalle

Jitka Vrbová

odebírat zprávy