Nájemní bydlení: ceny klesají, hitem je spolubydlení

Nájemní bydlení: ceny klesají, hitem je spolubydlení

13.8.2012 - Tržní nájemné v Česku klesá. Zájem o pronájmy, hlavně z řad studentů, přichází tradičně s koncem prázdnin. Velkým trendem posledních let je spolubydlení, a Čechům nevadí bydlet ani s cizinci.

Že se zvyšuje poptávka po pronájmech, zaznamenávají hlavně univerzitní města. Zájem totiž roste s koncem prázdnin hlavně z řad studentů, kteří se vracejí do lavic a poslucháren vysokých škol. Nájemní bydlení ale patří mezi stálice v nabídkách realitních společností po celý rok, zájem o něj je celoroční.
Zatímco obecně v Česku vítězí hlavně malé a levnější byty velikosti 1kk nebo 1+1, studenti preferují velké byty. Důvodem je totiž stále větší oblíbenost tzv. spolubydlení, tedy bydlení, kdy je více studentů v jednom bytě. Je jednoduše levnější, když se více lidí podělí o placení nájemného. Tomuto trendu nahrává i fakt, že ceny velkých bytů šly od roku 2009 v některých regionech až o 20% dolů.

Záležitost pro mladé
Podle serveru Spolubydlici.cz, který nabízí hledání spolubydlících už 13 rokem, je typickým zájemcem o takovou formu bydlení svobodný člověk bez závazků ve věku od 19 do 28 let. Obvykle se přitom jedná o studenty vysokých nebo vyšších odborných škol, nebo o lidi na začátku vlastní kariéry. „Zvýšil se počet cizinců a Češi s cizinci rádi spolubydlí, zejména s těmi z anglosaských zemí,“ dodává René Benda, senior manager projektu Spolubydlici.cz.
Jeden byt zpravidla obývá 4 - 6 studentů, často ve třípokojovém bytě, ale výjimkou není ani kategorie 4+1.  Platba za lůžko se dle regionu pohybuje od 2 500 Kč do 3 500 Kč za měsíc včetně inkasa a internetu. V Praze se pak za pokoj platí zhruba od 4 500 do 6 000 Kč za pokoj. V Praze ve spolubydlení vítězí městské části Praha 1,2,3,5,7 a zájemci preferují neprůchozí pokoje a kuchyň buď samostatnou, nebo v chodbě, tedy ne jako součást jednoho z pokojů. Podle serveru Spolubydlici.cz ceny pronájmů několik let spíše stagnují. "Dle našeho názoru tak kopírují ceny nájmů bytů v Praze," doplňuje Benda.

Nabídka široká, ceny klesají
Obecně ceny nájmů v Česku mírně klesají. Podle posledních údajů Institutu pro regionální informace (IRI) zaznamenaly největší pokles nájemného Karlovy Vary (- 5,8 %), dále Jihlava ( - 4,4%) a v Ústí nad Labem (- 4,2 %). Spíše stagnaci pak hlásí Pardubice, Zlín, Liberec a Olomouc. Pokles tržního nájemného by měl podle IRI pokračovat.
Může za to hlavně deregulace nájemného a dále i přetlak nabídky. Ve výhodě jsou v první řadě zájemci o nájemní bydlení. Kdo z majitelů potřebuje rychle pronajmout byt, je často nucen nabídnout zajímavou, tedy i nižší, cenu. "Drahé byty se pronajímají obtížněji. Majitelé buď musí zlevnit, nebo si počkat na nájemníka i několik měsíců. Paradoxem je fakt, že tím, jak klienti s dražšími byty vyčkávají, každý měsíc byt dotují a často přijdou až o půlroční a vyšší nájemné," říká Michal Dvořák, regionální ředitel RK STING ve východních Čechách. Drahé nemovitosti si přitom pronajímají hlavně cizinci, nebo podnikatelé a manažeři z českých i zahraničních firem.
Podle Michala Kresty, regionálního ředitele RK Sting na severní Moravě vzrůstá také větší zájem o dlouhodobé nájemní bydlení. "Souvisí to s horší ekonomickou situací a ztíženým přístupem k půjčkám na bydlení některých vrstev obyvatel," doplňuje. Požadavky na vybavení nájemních bytů přitom rostou. Standardem je připojení k internetu, kabelová televize a možnost parkování.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy