Úrokové sazby stagnují a s nimi i indexy dostupnosti bydlení

Úrokové sazby stagnují a s nimi i indexy dostupnosti bydlení

6.12.2013 - Ač na celorepublikové úrovni indexy dostupnosti bydlení stagnují, na regionální úrovni opět dochází k znatelnému rozkolu. Meziměsíční nárůst indexů vykazuje 8 krajů z celkových 14. Ke zlepšení dostupnosti bydlení došlo v Karlovarském, Královehradeckém, Moravskoslezském kraji a především na Vysočině.

Index dostupnosti bydlení
(IDB)
Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v důsledku nepatrného nárůstu průměrných úrokových sazeb hypoték vzrostl o jednu setinu procentního bodu na 30,4 %. Zajímavostí posledních měsíců je vytrvalá stagnace cen bytů na úrovni 1,74 milionu Kč, která trvá již 4 měsíce. Díky tomu, ani indexy dostupnosti bydlení nijak závratně nerostou, ani neklesají. Stabilní cenová hladina signalizuje možné cenové dno. 

Nicméně i v listopadu platí to co v předchozích měsících. Ač na celorepublikové úrovni index dostupnosti bydlení (IDB) stagnuje, na regionální úrovni opět dochází k znatelnému rozkolu. Meziměsíční nárůst IDB za měsíc listopad vykazuje 8 krajů z celkových 14. Mezi regiony s příznivým meziměsíčním posunem patří Karlovarský, Královehradecký, Moravskoslezský kraj a především Vysočina, kde index meziměsíčně klesl o 0,7 procenta na 20,1 %. Převedeno na koruny. Průměrná domácnost žijící na Vysočině měsíčně vynaloží na splátku hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytů v daném regionu (1,11 mil. Kč) pětinu svých celkových čistých příjmů, jehož výše podle statistiků ČSÚ činí 30 859 Kč. 

Stále nejhůře dostupné vlastnické bydlení je v Praze, což je dáno relativně vysokými cenami bytů, a to i v poměru k relativně vysokým průměrným příjmům tamních domácností (data ČSÚ). Index dostupnosti bydlení se zde dlouhodobě pohybuje nad 50 procenty. Naopak mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení naopak patří výše zmíněná Vysočina (20,1 %), Moravskoslezský kraj (18,5 %) a především Ústecký kraj, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky, jejíž výše se rovná průměrné ceně bytů v tamním regionu, 12 % průměrného měsíčního příjmu.

Index návratnosti bydlení (INB)
Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, v listopadu vzrostl o jednu setinu procentního bodu na 4,52. Jinak řečeno, průměrná česká domácnost vynaloží na pořízení bytu v ceně 1,74 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) čtyřapůlnásobek ročního příjmu.

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj (1,77), Moravskoslezský kraj (2,75)  a Vysočina (2,99). Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha.

Prosinec, měsíc kdy se dotahují realitní obchody
Prosinec je již několik let měsícem, kdy se v realitních kancelářích dotahují nákupy nemovitostí. Mnoho kupujících se snaží do konce roku pojednat všechny potřebné dokumenty, než aby si vybírali nové bydlení. I návštěvnost zájemců o bydlení v realitních kancelářích je nejnižší právě před koncem roku. O stagnaci vypovídají i ceny bytů, které se za poslední měsíc téměř nezměnily (-1,01 %).

Letošní prosinec je ovšem „ojedinělý“ nejasnostmi spojenými s výší DPH na stavební pozemky. Mnozí zájemci, kteří plánovali nové bydlení řešit v průběhu příštího roku, se tak rozhodli nákup své nemovitosti uspíšit. Mnohé developerské projekty totiž budou od 1. 1. 2014 nabízeny díky vyšší sazbě DPH na pozemky za vyšší ceny a tak se snaží mnoho kupujících vyřešit nákup právě do konce letošního roku.  Tato zvýšená poptávka pomůže developerským společnostem s prodejem bytů. Nepředpokládáme, že by ovšem došlo ke zvýšení cen již do 31. 12. 2013.

Luboš Svačina