Jan Řežáb – JRD s.r.o.

Jan Řežáb – JRD s.r.o.

"Stavím takové byty, v kterých bych sám bydlel." Tak popisuje své podnikání Jan Řežáb, zakladatel a ředitel společnosti JRD s.r.o. Jeho firma dnes patří mezi významné developery, která se už téměř deset let zabývá výstavbou nízkoenergetických bytových domů. Že se ale nejedná o prázdná marketingová slova, dokazuje fakt, že Jan Řežáb v jednom ze svých projektů skutečně žije. 

Společnost JRD jste založil v roce 2003 a to proto, že jste sám chtěl bydlet v nízkoenergetickém domě, ale nikdo to v Česku pořádně neuměl. S jakou představou jste se do podnikání pustil? Od koho jste se učil?
Už na škole mě zajímalo nízkoenergetické stavění, ale v té době u nás takto vůbec nikdo nestavěl, tak jsem musel čerpat ze zahraničních zdrojů. Když jsem si ale začal hledat vlastní bydlení, bylo rozhodnuto. V té záplavě bytů, které byly jeden jako druhý, se nedalo vybrat, všichni stavěli na kvantitu. Nechtěl jsem jen schránku na bydlení, ale kvalitní místo pro život. Začal jsem tedy stavět nízkoenergetické byty nejen pro sebe, ale především z přesvědčení, že přesně tímto způsobem se má stavět. Ekologické byty, které nabízejí zdravé vnitřní prostředí a šetří peněženku.

Jaké největší nástrahy jste musel překonávat a jaká je situace dneska?
Počátky byly těžké, protože jsme s tím v Česku začínali úplně jako první. Stavební firmy takto stavět neuměly a nebyly k tomu potřebné materiály. Začali jsme s výrobci spolupracovat na vývoji technických řešení a zkoumali jsme, jak to vlastně udělat efektivně a správně. Například zde dříve nebyla trojskla, nebo jsme vyvíjeli správnou šíři zateplení. S výrobci spolupracujeme dodnes a s každým projektem přinášíme další zlepšení pro kvalitnější bydlení. Daří se nám od samého začátku stavět bez dotací s tím, že jsme na trhu cenově velmi konkurenceschopní.

Ekologické bydlení má v Česku zřejmě růžovou budoucnost. Lidé tyto stavby chtějí a ke změnám určitě přispěje i diskutovaný zákon o hospodaření energií. Přesto - nezdá se vám, že je tu stále málo firem, které staví nízkoenergetické či pasivní stavby? Čím to je?
Vidím problém českého trhu především v tom, že nízkoenergetické stavění je výrazně náročnější a vyžaduje větší odbornost a hlavně zkušenost. Mnoho developerů si vybírá jednodušší a pro ně levnější cestu. Rozhodně není problém v nedostatečné poptávce, protože my máme výbornou prodejnost 30 – 40 % projektů před začátkem stavby a 97 % prodáme ještě před samotným dokončením stavby.

Vaše firma připomíná spíš "rodinnou firmu" než velkého developera. Neplánujete stavět více, zvětšit firmu, profilovat ze své zkušenosti více?
Počet nabízených bytů postupně navyšujeme s rostoucí poptávkou trhu. V současné chvíli máme v prodeji okolo 300 bytů. Nestavíme ale nízkoenergetické a energeticky pasivní projekty pro dobrá čísla, ale naším cílem je neustálé zvyšování kvality bydlení. To znamená, že stavíme na kvalitu ne na kvantitu. Já osobně si zakládám na dobrém pracovním kolektivu profesionálů, který je podle mě základem úspěšné firmy. Zajímavostí je, že někteří naši zaměstnanci byli nejprve našimi klienty. Věří tedy tomu, co děláme, stejně jako já.

Jste si vědomý toho, že figurujete vlastně jako průkopník, že děláte jakousi osvětu novým trendům v českém stavebnictví?
Naší snahou je celková osvěta nejen na profesionální úrovni stavebnictví, ale především směrem k veřejnosti. Hledáme nová řešení a snažíme se posouvat nízkoenergetické stavění kupředu. Vzhledem k začátkům, kterými jsem musel projít, si uvědomuji velkou pozitivní změnu ve stavebnictví i společnosti. Není to jen úspora, která klienty zajímá, ale především zdravotní a ekologický podtext této výstavby. Od vzniku JRD spolupracujeme s odborníky a profesionály, a to nejen na komerční, ale i akademické půdě. Například jsme zakládajícími členy České rady pro šetrné budovy a členem Centra pasivního domu.

Prý se na vaše stavby jezdí dívat i odborníci ze zahraničí, je to pravda?
Ano, jezdí k nám odborníci ze zahraničí v rámci konferencí a studenti vysokých škol se svými profesory. Těší nás jejich zájem o celkový koncept i jednotlivá technická řešení a vycházíme jim vstříc.

V jakých okamžicích svého podnikání si říkáte: "Tohle se mi povedlo, na tohle jsem pyšný"?
Nejvíce mě samozřejmě těší spokojenost našich klientů. Nejen, že máme skoro 97 % prodejnost před dokončením projektů, ale přicházejí k nám lidé především kvůli pozitivním referencím. Neslibujeme, co nemáme a neklameme reklamou, lidé nám věří a to je pro mě největší úspěch.

Kam budete směřovat svoji firmu nyní - jsou to pasivní domy, které už stavíte, výstavby mimo Prahu, nebo něco jiného?
Budeme nadále rozšiřovat nabídku energeticky pasivních bytů různých cenových úrovní v oblasti Prahy. V současné době jsme zahájili prodej energeticky pasivního Parku Hloubětín na Praze 9, který bude specifický díky vytvoření vnitřního parku o rozloze více jak 3 000 m2. Dále nabízíme krásný projekt mezi lesem a parkem Ecocity Malešice na Praze 10. Ve vilové čtvrti starých Strašnic zahajujeme výstavbu energeticky pasivních bytů ve vile Na Výsluní a v úchvatné lokalitě pražského Prokopského údolí připravujeme vily Diamantica a byty v projektu Byty Semmering. Budeme zde realizovat i Rezidenci Trilobit, která bude unikátní svým architektonickým ztvárněním.

Žijete s rodinou v jednom z domů, které vaše společnost postavila. Z jakého důvodu?
Stavím takové byty, ve kterých bych sám chtěl bydlet. Tomuto typu výstavby věřím a znám benefity, které jsou pro nízkoenergetické a energeticky pasivní byty příznačné. Nemluvím pouze o značné úspoře na energiích, ale především o zdravém vnitřním prostředí. V bytě díky automatickému systému řízeného větrání neustále dýcháme čerstvý vzduch, nemnoží se u nás plísně, bakterie ani roztoči a není zde průvan. Má rodina se celkově snaží žít ekologicky. Máme vlastní zahradu, kde si pěstujeme ovoce a zeleninu, v  JRD jsme založili vlastní lesní školku, na které vyrůstají stromy a květiny, které ve vhodný čas přesazujeme do našich projektů.

Jitka Vrbová